Kraj

Eksperci Macierewicza: Na pokładzie tupolewa był wybuch. Lasek na to: To teorie z tandetnych filmów

Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Krystian Maj / Forum
Podkomisja do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, której przewodniczy dr Wacław Berczyński, przygotowała film, w którym przedstawiła swoje ustalenia.

„Ostatnia faza tragedii w Smoleńsku spowodowana była eksplozją, do której doszło w kadłubie i która zniszczyła samolot, rozbijając go na fragmenty i dziesiątki tysięcy odłamków, równocześnie zabijając pasażerów” – poinformowała podkomisja w rocznicę katastrofy smoleńskiej. „Z olbrzymim zdziwieniem to oglądałem. To pomieszanie faktów i mitów” – komentował w radiu TOK FM dr Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

„Zastanawiałem się, do czego dojdzie ta grupa amatorów wybrana przez ministra Macierewicza. Widzę, że jest chaos, niezrozumienie albo – co gorsza – świadome manipulowanie i kłamanie” – mówił.

Dodał, że „podchodząc do tego z powagą, można powiedzieć, że rejestrator głosu nie zarejestrował odgłosu wybuchu. Zarejestrował za to krzyki załogi i pasażerów do momentu zderzenia się z ziemią”. Lasek mówił też, że rejestrator parametrów lotu nie zapisał skoku ciśnienia, który byłby spowodowany wybuchem bomby termobarycznej.

Lasek cierpliwie tłumaczy od wielu miesięcy, i powtórzył to też dziś, że nie było żadnych śladów materiałów wybuchowych, a samolot był sprawdzony pod kątem pirotechnicznym. „Nie ma żadnych dowodów na to, że do tego wypadku doszło w wyniku detonacji” – prostował rewelacje podkomisji dr Lasek.

Po obejrzeniu dzisiejszej konferencji ekspertów Macierewicza pytał Lasek retorycznie: „Czyli najpierw załoga była naprowadzana na śmierć, a potem jeszcze spowodowano eksplozję bomby? Z takimi teoriami można się spotkać w tandetnych filmach klasy C, a od osób, które są zatrudnione przez MON do ponownego wyjaśnienia tej katastrofy, od osób z tytułami profesorskimi, oczekiwałbym większego szacunku do faktów”.

Ludzie Macierewicza uderzają w polskich pilotów

Oprócz tezy o eksplozji eksperci Macierewicza na przedstawionym dziś filmie utrzymują, że rosyjscy kontrolerzy celowo podawali polskim pilotom złe dane.

Według Laska film pogrąża raczej polskich pilotów. „Nie spodziewałem się, że w tej narracji przedstawi się ich jako bezwolne marionetki, które wykonują polecenia wieży, mimo że wszystkie dokumenty wskazują, że piloci nie mają prawa zejść poniżej minimalnej wysokości zniżania, jeżeli nie zobaczą ziemi. A tu słyszymy, że piloci oczekiwali na komendę odejścia na drugi krąg” – wyjaśniał Lasek.

Eksperci Macierewicza nie byli w Smoleńsku

Szczątki samolotu – według ekspertów, którym przewodzi Berczyński – znaleziono 45 merów przed brzozą. To według Laska też jest wielką manipulacją. „Najpierw mówiono, że szczątki, ale pokazano jeden, który został znaleziony dwa lata po wypadku. Nie został on znaleziony ani przez członków komisji, ani archeologów. Ten znaleziony kawałek blachy ma mniej niż 18 cm” – mówił Lasek.

Laskowi trudno uwierzyć, że dziś komisja Macierewicza, choć nie było jej na miejscu zdarzenia, uważa, że wyciąga lepsze, właściwsze wnioski. Mimo że badania prowadzi „wirtualnie, z daleka, na podstawie swoich doświadczeń, których nie mają, bo żaden z nich nie badał wypadku lotniczego”.

„Skrzydło odpadło, a eksperyment robią na małym kawałku pokrycia, który zrzucają z drona. To innowacyjne podejście do badania wypadków lotniczych” – dziwił się Lasek w TOK FM.

 
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną