Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kraj

Pozwij TVP za manipulowanie informacjami. Każdy może wystąpić jako pokrzywdzony i iść do sądu

Siedziba TVP w Warszawie Siedziba TVP w Warszawie Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Na internetowej stronie ruchu Obywatele RP umieszczono wzorcowy pozew przeciwko Telewizji Polskiej.

Powodem pozwu jest, jak piszą jego autorzy, uporczywe naruszanie przez TVP dóbr osobistych, czyli czci, godności oraz wolności i praw obywateli, poprzez manipulowanie informacjami w programach telewizyjnych.

Przedstawiany obraz Polski to forma kreacji zgodnej wyłącznie z linią polityczną partii Prawo i Sprawiedliwość. Taki przekaz narusza ustawowe obowiązki telewizji publicznej, która powinna kierować się zasadami pluralizmu, bezstronności i niezależności.

Ustawa o radiofonii i telewizji szczegółowo opisuje obowiązki wynikające z misji publicznej TVP, ale jest notorycznie łamana. W pozwie stwierdzono, że w programach TVP nie jest przestrzegana zasada odpowiedzialności za słowa, a także zasada rzetelności i staranności. Audycje są skrajnie nieobiektywne, a komentarze jednostronne. Telewizja pokazuje fałszywą rzeczywistość.

Cenzura na porządku dziennym

Do KRRiTV wpłynęło wiele skarg od telewidzów na manipulacje dokonywane przez programy informacyjne TVP. 24 z nich dotyczyły sztandarowego programu, czyli „Wiadomości”, które według skarżących w informacjach na temat szczytu NATO w Warszawie w sposób nieobiektywny przedstawiły proces akcesji Polski do NATO, a wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy ocenzurowały.

Z podobnymi przykładami manipulacji telewidzowie spotykają się codziennie. Dlatego na prośbę ruchu Obywatele RP grupa prawników sporządziła wzorcowy pozew, aby każdy, kto sprzeciwia się fałszowaniu rzeczywistości przez programy tzw. telewizji narodowej, mógł z niego skorzystać i na drodze sądowej domagać się ochrony swoich dóbr osobistych, przeprosin ze strony zarządu TVP oraz zadośćuczynienia w wysokości 245 zł, czyli tyle, ile wynosi roczny abonament telewizyjny. Przeprosiny powinny być zamieszczone w wielu gazetach i czasopismach oraz na stronie internetowej TVP.

Pozew jest dostępny pod adresem konstytucjarp.org.

To pierwsza tego rodzaju inicjatywa ogłoszona przez ruch społeczny. Obywatele RP od wielu miesięcy kontestują poczynania władzy. Teraz proponują rozszerzenie frontu sprzeciwiającego się rządzącej formacji o telewidzów, mających dość karykaturalnego przekazu kierowanego do nich zamiast obiektywnej informacji.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną