Kim jest człowiek, który broni prezydenta przed PiS?
Krzysztof Łapiński stoi na pierwszym froncie sporu między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką.
Krzysztof Łapiński
Krystian Maj/Forum

Krzysztof Łapiński

Krzysztof Łapiński, wcześniej poseł PiS, został w maju tego roku nowym rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy w randze ministra. „Trzymaliśmy to w tajemnicy, wiedziało kilka osób” – mówił wtedy. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy były już rzecznik prezydenta Marek Magierowski wiedział o planowanych zmianach. „To nie do mnie pytanie” – odparł.

Łapiński to już trzeci rzecznik prezydenta w ciągu niecałych dwóch lat. Przed Magierowskim funkcję tę pełniła Katarzyna Adamiak-Sroczyńska.

Kim jest nowy rzecznik prezydenta?

Krzysztof Łapiński jest magistrem politologii. W 2002 r. zaangażował się w działalność polityczną w PiS. Najpierw pracował w biurze prasowym klubu parlamentarnego. Później, w pierwszym rządzie PiS, był doradcą koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna.

Blisko współpracował z byłym rzecznikiem PiS Marcinem Mastalerkiem, był jego zastępcą. Kiedy prezes przystopował karierę Mastalerka i nie pozwolił mu wystartować w wyborach parlamentarnych, to notowania Łapińskiego też zaczęły spadać.

W latach 2002–2010 i 2014–2015 był radnym warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. W wyborach parlamentarnych 2015 zdobył swój pierwszy mandat poselski.

W obu zwycięskich kampaniach PiS pracował w sztabie wyborczym partii. W kampanii prezydenckiej Dudy nie odstępował go na krok. Po wyborach miał nadzieję, że prezydent weźmie go ze sobą do Pałacu, ale się rozczarował. Kierownictwo partii przekonywało Łapińskiego, że jest potrzebny w kampanii parlamentarnej. Był wielkim medialnym wsparciem Beaty Szydło.

Krzysztof bardzo liczył na to, że Beata zabierze go ze sobą do Kancelarii Premiera, ale i ona się od niego odwróciła. On mocno to przeżył – mówi POLITYCE poseł PiS. Wszyscy ludzie ze sztabu Szydło dostali stanowiska: szef jej kampanii wyborczej Stanisław Karczewski został marszałkiem Senatu, Elżbieta Witek poszła z Szydło do kancelarii przy Alejach Ujazdowskich, tak samo Paweł Szefernaker. Tylko dla Łapińskiego nie znalazło się żadne stanowisko.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną