Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Brigitte Macron, żona nowego prezydenta Francji, wzbudziła wielkie zainteresowanie światowej opinii.
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

O ponad dwadzieścia lat starsza od męża, Brigitte Macron łamie obyczajowe i kulturowe tabu, idzie wbrew konwenansom związanym z płcią, bo przecież podobna różnica wieku pomiędzy Donaldem Trumpem a jego żoną, tyle że w drugą stronę, nie budzi emocji.

Pani Macron, mimo przekroczenia 60-tki, jest – w przeciwieństwie do ogromnej większości kobiet w swoim wieku i młodszych – „widzialna”, wciąż traktowana w kategoriach kobiecości i seksualności. „Rewolucja Brigitte”, o której bardzo zajmująco w najnowszej POLITYCE pisze Martyna Bunda, polega m.in. na uwolnieniu się od stereotypu wieku i płci, od związanych z tym ról. W tym sensie Brigitte Macron to żywy przykład na to, co oznacza pojęcie gender. W Polsce spotkał ją za to zarówno podziw, jak i wielki hejt, zwłaszcza ze strony konserwatywnej prawicy, bo pani Macron wpisała się w polskie spory ideologiczne. Gorąco polecam Państwu nasz okładkowy tekst.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu POLITYKI? Janicki i Władyka zastanawiają się, dlaczego Platformę, odkąd wzmocniła się w sondażach, atakuje nie tylko PiS, ale także – może jeszcze bardziej gwałtownie – antyPiS. Rafał Kalukin opisuje wojnę medialną na prawicy pomiędzy środowiskami skupionymi z jednej strony wokół braci Karnowskich a z drugiej – Tomasza Sakiewicza. Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki przedstawiają zaś sylwetkę Patryka Jakiego, zastępcy Zbigniewa Ziobry, coraz bardziej wpływową, a przy tym butną postać ze świata PiS.

Ponadto: o młodych polskich narodowcach szukających wzorców męskości; o „patriotycznej” Poczcie Polskiej, w której placówkach można kupić głównie literaturę z kręgu narodowo-religijnego; o tym, jak czci Lecha Kaczyńskiego Bogatynia, i o tym, dlaczego tak mało jest w miastach mieszkań komunalnych.

Piszemy też o awanturze wokół festiwalu w Opolu, o legendarnej płycie Beatlesów (Sierżant Pieprz i spółka) w 50. rocznicę jej wydania i o tajemniczej maszynie z Antykitery (szczegóły w tekście).

To wszystko i wiele więcej w najnowszej POLITYCE, która jest też dostępna z dołączoną kolejną książką z naszego cyklu dla dzieci, tym razem to „Rycerze złotego runa” Paula Berny. Polecam.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną