Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Gracz na wielkiej szachownicy

Zbigniew Brzeziński. Gracz na wielkiej szachownicy

Zbigniew Brzeziński (1928 – 2017) Zbigniew Brzeziński (1928 – 2017) Jacek Marczewski / Forum
Zbigniew Brzeziński przez kilkadziesiąt lat regularnie zabierał głos w amerykańskiej debacie publicznej. Tego, co mówił, słuchano uważnie i na Zachodzie, i na Wschodzie.
Menachem Begin i Zbigniew Brzeziński podczas partii szachów w przerwie rokowań w Camp David, 1978 r.U.S. federal government/Wikipedia Menachem Begin i Zbigniew Brzeziński podczas partii szachów w przerwie rokowań w Camp David, 1978 r.

W wieku 89 lat zmarł Zbigniew Brzeziński, naukowiec, wykładowca, polityk i autor strategicznych książek, który w decydujący sposób wpływał na politykę amerykańską. Jako emigrant do wszystkiego dochodził własną pracą. Objął jedno z najwyższych stanowisk w Ameryce. Był doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego w latach 1977–81, w okresie dla Ameryki trudnym. Brzeziński, zdecydowany antykomunista, nie miał złudzeń co do natury systemu komunistycznego, w dużej mierze kształtował postawy amerykańskie wobec Moskwy, przedstawiał tezę, iż Waszyngton powinien wspierać niezależność krajów i społeczeństw, które Moskwa ujarzmiła.

Polityka 22.2017 (3112) z dnia 30.05.2017; Polityka; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Gracz na wielkiej szachownicy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >