Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Tour operatorzy liczą na wielkie zainteresowanie, zwłaszcza że nadeszły czasy swojskości, a zarazem u części społeczeństwa wzmożonej niechęci do innych nacji.
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Nadeszły wreszcie wakacje. W tym roku kilka biur podróży proponuje klientom polskie strefy urlopowe za granicą, gdzie mają być zakwaterowani tylko rodacy, polskie mają być obsługa, jedzenie, animacja, wycieczki i telewizyjne kanały.

Tour operatorzy liczą na wielkie zainteresowanie, zwłaszcza że nadeszły czasy swojskości, celebrowanej polskości, a zarazem u części społeczeństwa wzmożonej niechęci do innych nacji, szczególnie tych o nieco odmiennych karnacjach skóry.

Co zatem oznaczają te zamknięte strefy urlopowe, jakie towarzyszą im kulturowe znaki, jakie tendencje przejawiają się w tym zjawisku? A może tylko dołączamy dumnie do tych nacji, które takie strefy „wywalczyły” sobie już wcześniej, jak Niemcy, Brytyjczycy czy Rosjanie? Pisze o tym w najnowszej POLITYCE Karolina Błachnio, która rozmawiała z przedstawicielami biur, klientami, rezydentami, ale także z socjologami i psychologami. Zachęcam do przeczytania tego interesującego, zwłaszcza ze względu na urlopową porę, artykułu.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu POLITYKI? Violetta Krasnowska o sytuacji w policji, sparaliżowanej niedawnymi aferami i uwikłanej w politykę uprawianą przez swoich szefów. Rafał Kalukin o desperackim poszukiwaniu przez antypisowską opozycję polskiego odpowiednika Emmanuela Macrona. Ewa Siedlecka o biczu na biegłych sądowych, jaki wymyśliła obecna władza (za „fałszywą” ekspertyzę grozi kara więzienia). Malwina Dziedzic zaś przedstawia sylwetkę nowego „bulteriera” PiS Dominika Tarczyńskiego, który staje się siłą uderzeniową władzy w walce z opozycją.

Ponadto: o osobliwej dekomunizacji ulic pod nową ustawą; o badaniach genetycznych, które mogą uratować przed nowotworem; o letniej wojnie trunków, czyli co najchętniej piją Polacy; oraz rozmowa z socjologiem gospodarki prof. Krzysztofem Jasieckim o tym, dlaczego w III RP nie powstała oligarchia, i dlaczego teraz może się narodzić.

To niewielka próbka tekstów, jakie przygotowaliśmy na początek wakacji, polecam wszystkie pozostałe. A tych, którzy nie mieli okazji wcześniej, zachęcam do zakupu POLITYKI wraz ze słynnym filmem Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną