Kraj

Prezydent zabiera głos ws. sądów: Nie podpiszę ustawy o SN, jeśli Sejm nie uchwali mojej ustawy o KRS

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy powinny być reformowane, ale „mądrze”.

Prezydent stwierdził, że spotykając się w czasie kampanii wyborczej z Polakami, i teraz jako prezydent, ma pełną świadomość, że „Polacy nie są zadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości”, i wymaga on zmian, podobnie jak środowisko sędziowskie, bo jego zdaniem „sędziowie nie są najważniejszą kastą”. Wymiar sprawiedliwości wymaga jednak „mądrej reformy”, przeprowadzanej spokojnie.

Prezydent przyznał, że zgadza się z kierunkiem zmian w KRS, jednak zapowiedział, że złożył w Sejmie projekt zmiany ustawy o KRS, zakładający, że jej członków będzie wybierać Sejm większością 3/5 głosów. Jak stwierdził, nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli wcześniej jego ustawa o KRS nie zostanie uchwalona przez parlament i nie pojawi się na jego biurku. Zdaniem prezydenta jego projekt ma zapobiec upartyjnieniu KRS przez tylko jedno ugrupowanie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama