Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Znani zachęcają do protestów. A te dziś w niemalże całej Polsce

Protest pod Sejmem w związku z ustawami zmieniającymi ustrój sądownictwa Protest pod Sejmem w związku z ustawami zmieniającymi ustrój sądownictwa Wojciech Krynski / Forum
Przed nami trzy duże manifestacje w Warszawie i ogólnopolska akcja „Łańcuch światła”.

Znani ze swojego zainteresowania polityką aktorzy apelują o udział w dzisiejszych demonstracjach pod Sejmem oraz na pl. Zamkowym przeciwko zmianom w sądownictwie. Domagają się od prezydenta trzech wet: w sprawie ustawy o sądach powszechnych, KRS i Sądzie Najwyższym.

Jeden z najpopularniejszych wpisów należał do Macieja Stuhra: „Jak tam Mordeczki moje kochane, zdradzieckie? I jak się macie w naszej Ojczyźnie? Dobrze? To nie mam pytań, siedźcie sobie spokojnie i bawcie się dobrze. Nie za zbytnio? Zapraszam jutro o 20. pod Pałac Prezydencki, będziemy prosić Pana Prezydenta o zawetowanie ustaw sądowych. Będzie ponoć prof. Rzepliński i kilka innych, zacnych zdradzieckich mordeczek. Sie ma!”.

W tej samej sprawie apelują także m.in. Dorota Stalińska, Olga Krzyżanowska, Krystyna Janda, Anja Rubik, Magdalena Cielecka, Jacek Dehnel, Maja Ostaszewska.

Trzy duże manifestacje w Warszawie

20 lipca odbędą się w Warszawie trzy duże manifestacje.

O godz. 18 manifestację pod hasłem „Stawiamy weto” zorganizowała na placu Zamkowym partia Razem. „Chcemy, żeby Andrzej Duda zobaczył nasz sprzeciw wobec groźnych ustaw o KRS i SN. Dlatego wspólnie utworzymy wielki napis WETO kilkaset metrów od jego miejsca zamieszkania” – napisali organizatorzy. 

O godz. 20 przed Pałacem Prezydenckim manifestację pod hasłem „Protest przeciwko zamachowi PiS na sądy” organizuje z kolei Platforma Obywatelska. PO tłumaczy: „Proces legislacyjny kończy się w Pałacu Prezydenckim. To od prezydenta Andrzeja Dudy, jego uczciwości, zależy, czy polska demokracja nie podda się temu gwałtowi, którego dokonuje teraz PiS”. Partię wesprze Komitet Obrony Demokracji, demonstrujący pod hasłem „Chcemy 3 razy weto".

O godz. 21 przed Sejmem Akcia Demokracja organizuje protest w formie „łańcucha światła”. To protest bez transparentów i emblematów partyjnych. Tylko dla obywateli.

Protestuje cała Polska

Łańcuch światła odbędzie się w sumie w kilkudziesięciu polskich miastach (lista wciąż się wydłuża). Wszystkie rozpoczną się o tej samej godzinie (21.00).

„Większość uwagi mediów skoncentrowała się na tym, co działo się pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, ale ten sukces nie byłby możliwy bez mobilizacji obywatelek i obywateli w ponad 40 polskich miasteczkach i miastach” – piszą pomysłodawcy tej formy protestu z Akcji Demokracji.

„Bierzemy ze sobą świeczki i tworzymy wielki łańcuch światła, który połączy całą Polskę. Gromadzimy się pod dwoma hasłami: chcemy weta i wolne sądy. Nie zabieramy emblematów partii i organizacji politycznych” – wzywają.

Protesty w Polsce przeciwko reformie sądownictwaAkcja Demokracja/FacebookProtesty w Polsce przeciwko reformie sądownictwa

(powiększ grafikę)

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama