Kraj

Miesięcznik „Znak” usunął Jarosława Gowina z zespołu

Gowin był redaktorem naczelnym „Znak”w latach 1995–2005 Gowin był redaktorem naczelnym „Znak”w latach 1995–2005 Adam Chełstowski / Forum
Redakcja miesięcznika w 11-osobowym składzie wydała w piątek specjalne oświadczenie w sprawie Jarosława Gowina. Wczoraj zagłosował razem z PiS za likwidacją Sądu Najwyższego.

Miesięcznik „Znak” wydawany jest od ponad 70 lat. „Przez dziesięciolecia na łamach pisma ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą nasze środowisko. Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej” – czytamy w oświadczeniu.

Piszą, że tradycja ta, „wspierana autorytetami takich osób jak Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Hanna Malewska, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski i wielu innych, jest dla zespołu powodem do dumy, ale i zobowiązaniem”. Tradycję tę – czytamy dalej – powinni kontynuować również członkowie zespołu „Znaku”, do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli i żyjący redaktorzy naczelni.

Do dziś, mimo – jak czytamy w oświadczeniu – pogłębiającej się różnicy poglądów i odmiennej oceny sytuacji politycznej w Polsce członkiem zespołu pozostawał również Jarosław Gowin. Gowin był redaktorem naczelnym pisma w latach 1995–2005. Jednak zespół uznał, że ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko „Znaku” było i pozostaje wierne. „Z tego powodu redakcja i wydawca »Znaku« postanowili usunąć Jarosława Gowina ze składu Zespołu”.

Pod oświadczeniem podpisali się: Mateusz Burzyk (sekretarz redakcji), Marta Duch-Dyngosz, Monika Gałka, Michał Jędrzejek, Ilona Klimek, Elżbieta Kot, Dominika Kozłowska (redaktor naczelna, członkini Zarządu SIW Znak), Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Agnieszka Rzonca, Henryk Woźniakowski (prezes Zarządu SIW Znak).

W czwartek Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym, która – jak podkreślają eksperci – likwiduje ten Sąd. Za ustawą zagłosowało 235 posłów, 192 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Jarosław Gowin zagłosował za ustawą, a kamery telewizyjne zaraz po tym głosowaniu uchwyciły jego mocno strapioną minę. Jako jedyny z parlamentarzystów, którzy poparli ustawę, nie wstał z miejsca i nie bił braw.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama