Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej apeluje do biskupów o zajęcie stanowiska

„Kościół może i powinien odegrać ważną rolę w rozwiązaniu tych trudnych problemów”. „Kościół może i powinien odegrać ważną rolę w rozwiązaniu tych trudnych problemów”. Reuters / Forum
„Kościół może i powinien odegrać ważną rolę w rozwiązaniu tych trudnych problemów” – czytamy w apelu.

15-osobowy zarząd warszawskiego KIK wystosował list otwarty do biskupów Kościoła katolickiego w Polsce. Rozpoczynają go od takich słów: „Z narastającym niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń w polskim parlamencie związany ze zmianami ustroju państwa polskiego poprzez próbę podporządkowania władzy sądowniczej przez władzę ustawodawczą i wykonawczą”. Odnotowują w liście, że wydarzenia te spowodowały masowe protesty w całej Polsce.

Zwracają uwagę, że Kościół katolicki w Polsce i papież Jan Paweł II byli autorytetami, które w sposób znaczący przyczyniły się do zbudowania w Polsce demokratycznego państwa prawa po trwającej przez dziesięciolecia władzy jednej partii. Podkreślają, że odzyskanie autonomii sądów było gwarancją zachowania demokracji i swobód obywatelskich w Polsce po 1989 r.

Zarząd KIK podkreśla również, że wielokrotnie w czasie ostatnich 27 lat decyzje Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i innych sądów broniły Polski i Polaków przed błędami rządów. Obrona ta polegała na stwierdzaniu niekonstytucyjności niektórych aktów prawnych oraz stawaniu w obronie praw i wolności w indywidualnych sprawach obywateli.

Gdzie jest Kościół?

„Władza ustawodawcza i wykonawcza, niezrównoważona władzą sądowniczą, a przez to nieograniczona przez konstytucję, nieuchronnie prowadzi do autorytaryzmu, który pozbawia obywateli praw, wynikających między innymi z nauki Kościoła katolickiego” – czytamy. Autorzy listu niepokoją się, że dokonująca się właśnie zmiana ustroju państwa jest jednocześnie „związana z rozbudzeniem nienawiści, która pogłębia podziały w społeczeństwie, niszcząc w ten sposób ojczyźnianą wspólnotę”.

Według sygnatariuszy listu – Zarządu warszawskiego KIK – „Kościół może i powinien odegrać ważną rolę w rozwiązaniu tych trudnych problemów”. I dlatego proszą biskupów o „pilne zajęcie zdecydowanego stanowiska w sprawie prób zmian ustrojowych, stanowiska, wynikającego z chrześcijańskiej wizji praw człowieka i przysługującej mu wolności”. Na zakończenie listu wyrażają przekonanie, że zajęcie przez Konferencję Episkopatu Polski jasnego stanowiska będzie z wielkim pożytkiem dla „naszej Ojczyzny i naszego Kościoła”. Pod listem podpisali się m.in. Joanna Święcicka (prezes), Krzysztof Ziołkowski (wiceprezes) i Andrzej Friszke.

We wtorek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do debaty nad reformą sądownictwa, mówił, że „Kościół apeluje do wszystkich ugrupowań politycznych, aby dążyły do porozumienia, które ma na celu dobro wspólne Polski i jej obywateli”. Trudno uznać jego wypowiedź za zdecydowane stanowisko Kościoła.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama