Kraj

Wałęsa do młodych: Musicie odzyskać trójpodział władzy. To jest najważniejsze

Lech Wałęsa Lech Wałęsa Lech Wałęsa / Facebook
Wiele tysięcy osób zebrało się w sobotę na placu Solidarności w Gdańsku. Protest przeciwko niszczeniu niezależności sądów przez PiS przygotowały organizacje społeczne.
Janiszewski w związku z wydarzeniami ostatnich dni stworzył nowe logo: „3XNIE”.Jerzy Janiszewski/• Janiszewski w związku z wydarzeniami ostatnich dni stworzył nowe logo: „3XNIE”.

Lech Wałęsa w Gdańsku zwrócił się szczególnie do młodych ludzi: „Młodzi ludzie, musicie odzyskać trójpodział władzy. To jest najważniejsze. Nie ma tłumaczenia. Poprawiać trzeba elementy, bo nie funkcjonują dobrze, ale nie można pozwolić ucinać obu nóg”.

Według Wałęsy trójpodział władzy w Polsce można odzyskać na dwa sposoby: „Są dwa kryteria. Pierwsze to uliczne, ale tego nie proponuję. Ale jest drugie: pokazywanie ludziom, do czego to prowadzi, i każdy z nas musi to obronić”.

Wałęsa zapewnił o swojej solidarności z protestującymi: „Na każdym spotkaniu mówcie, że Lech Wałęsa jest z wami i zawsze was popiera”. Dodał: „Mimo mojego stanu zdrowia zawsze będę z wami”.

Nowe logo twórcy „Solidarności”

Były prezydent przypomniał też w Gdańsku, że jego pokoleniu udało się „w sytuacji nieprawdopodobnej wyprowadzić Polskę i osadzić ją na trójpodziale władzy”. Mówił, że jego pokolenie wywalczyło w 1980 r. demokratyczną, wolną Polskę, opartą na trzech filarach. „Nie wolno wam pozwolić, aby ktokolwiek chciał to zniszczyć. Wszystkie środki musicie poświęcić, żeby odzyskać to, co wywalczyliśmy” – apelował były prezydent.

Tłum skandował: „Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!”. Protest w Gdańsku odbył się pod hasłem „3xNIE”. Logo protestu zaprojektował Jerzy Janiszewski, twórca legendarnego znaku „Solidarności”.

Janiszewski w związku z wydarzeniami ostatnich dni stworzył nowe logo „3XNIE”. Staje się ono właśnie nieoficjalnym symbolem walki o demokrację. „Mam nadzieję, że doda on teraz siły i energii w walce o demokrację, że narodzi się nowa społeczna SOLIDARNOŚĆ” – mówi Janiszewski w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021
Reklama