Wydarzenia dnia: Prezydent zapowiada dwa weta, spada poparcie dla PiS
Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Poznań protestuje
Sakuto/Flickr CC by 2.0

Poznań protestuje

1. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział weta

Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zapowiedział, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i KRS. Ustawę o sądach powszechnych ma zamiar podpisać. Czytaj więcej »

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński już w weekend mówił, że „prezydent zauważył, że nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej”. Dodał, że Andrzej Duda „weźmie to pod uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji”. Na pytanie, czy prawdopodobne jest odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o Sądzie Najwyższym, Łapiński odpowiedział, że prawdopodobne są wszystkie opcje zawarte w artykule 122. konstytucji (prezydent może podpisać ustawy, odesłać do TK albo zawetować). „Daje on prezydentowi trzy opcje i prezydent wie, z której z nich skorzysta” – dodał. W TVN24 Łapiński mówił: „Prezydent doskonale wie, co się dzieje, że protesty są, nie lekceważy ich, zna ich postulaty, ma świadomość, że wśród protestujących mogą być też jego wyborcy”.

W sobotę Stanisław Karczewski przyznał, że uchwalona przez Senat ustawa zawiera „drobną pomyłkę”. Chodzi o przepisy dotyczące liczby sędziów wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego jako kandydatów na Pierwszego Prezesa – w jednym artykule mowa jest o pięciu kandydaturach, a w innym – o trzech. Marszałek Senatu zapowiedział szybką nowelizację naprawiającą tę sytuację, być może jeszcze w lipcu.

2. Ogromne protesty. Kulminacja w poniedziałek

W weekend tysiące Polaków protestowało w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, w Łodzi, a także w mniejszych miastach: w Płońsku, Ciechanowie i Żorach. W obronie niezależnego sądownictwa stanęli w ponad 140 miastach w Polsce. Protestowali też za granicą, pod ambasadami, między innymi w Berlinie, Londynie i w Kopenhadze.

Na poniedziałek zapowiedziano wielką manifestację w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim. Rozpocznie się o godzinie 18, bez publicznych wystąpień polityków, bez partyjnych transparentów. Krystyna Janda ma odczytać fragmenty konstytucji. Do zebranych przemówi łączniczka z Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Zaplanowane są też występy muzyków, m.in. Gaby Kulki, Janka Młynarskiego i Macieja Maleńczuka. „W tej wyjątkowej sytuacji chcemy pokazać, że wszyscy, niezależnie od naszych często różnych światopoglądów, potrafimy wspólnie dostrzec to, co nas łączy!” – piszą organizatorzy manifestacji.

3. Ważne spotkania z prezydentem

Andrzej Duda o godz. 11 spotka się z Pierwszą Prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Godzinę później prezydent spotka się z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Stanisławem Zabłockim.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną