Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Wydarzenia dnia: Prezydent zapowiada dwa weta, spada poparcie dla PiS

Poznań protestuje Poznań protestuje Sakuto / Flickr CC by 2.0
Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

1. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział weta

Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zapowiedział, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i KRS. Ustawę o sądach powszechnych ma zamiar podpisać. Czytaj więcej »

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński już w weekend mówił, że „prezydent zauważył, że nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej”. Dodał, że Andrzej Duda „weźmie to pod uwagę przy podejmowaniu swojej decyzji”. Na pytanie, czy prawdopodobne jest odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o Sądzie Najwyższym, Łapiński odpowiedział, że prawdopodobne są wszystkie opcje zawarte w artykule 122. konstytucji (prezydent może podpisać ustawy, odesłać do TK albo zawetować). „Daje on prezydentowi trzy opcje i prezydent wie, z której z nich skorzysta” – dodał. W TVN24 Łapiński mówił: „Prezydent doskonale wie, co się dzieje, że protesty są, nie lekceważy ich, zna ich postulaty, ma świadomość, że wśród protestujących mogą być też jego wyborcy”.

W sobotę Stanisław Karczewski przyznał, że uchwalona przez Senat ustawa zawiera „drobną pomyłkę”. Chodzi o przepisy dotyczące liczby sędziów wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego jako kandydatów na Pierwszego Prezesa – w jednym artykule mowa jest o pięciu kandydaturach, a w innym – o trzech. Marszałek Senatu zapowiedział szybką nowelizację naprawiającą tę sytuację, być może jeszcze w lipcu.

2. Ogromne protesty. Kulminacja w poniedziałek

W weekend tysiące Polaków protestowało w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, w Łodzi, a także w mniejszych miastach: w Płońsku, Ciechanowie i Żorach. W obronie niezależnego sądownictwa stanęli w ponad 140 miastach w Polsce. Protestowali też za granicą, pod ambasadami, między innymi w Berlinie, Londynie i w Kopenhadze.

Na poniedziałek zapowiedziano wielką manifestację w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim. Rozpocznie się o godzinie 18, bez publicznych wystąpień polityków, bez partyjnych transparentów. Krystyna Janda ma odczytać fragmenty konstytucji. Do zebranych przemówi łączniczka z Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Zaplanowane są też występy muzyków, m.in. Gaby Kulki, Janka Młynarskiego i Macieja Maleńczuka. „W tej wyjątkowej sytuacji chcemy pokazać, że wszyscy, niezależnie od naszych często różnych światopoglądów, potrafimy wspólnie dostrzec to, co nas łączy!” – piszą organizatorzy manifestacji.

3. Ważne spotkania z prezydentem

Andrzej Duda o godz. 11 spotka się z Pierwszą Prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Godzinę później prezydent spotka się z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Stanisławem Zabłockim.

4. Co uchwalił Senat?

Według dziennikarzy „Dziennika Gazety Prawnej” Senat mógł przyjąć inną wersję ustawy o Sądzie Najwyższym, niż przegłosowano w Sejmie. To stanowiłoby złamanie art. 121 ust. 1 konstytucji. „Prawu i Sprawiedliwości tak bardzo zależało na szybkim przepchnięciu ustawy o Sądzie Najwyższym, że do Senatu przekazano akt w innej wersji niż uchwalony przez Sejm” – twierdzą dziennikarze.

Treść ustawy przesłana Senatowi różni się od tej uchwalonej przez Sejm aż w 11 miejscach. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski najpierw twierdził, że ma „98-proc. pewność, że wszystko jest w porządku”, a kilka godzin później prostował na Twitterze, że to jest ten sam tekst „Sprawdziliśmy. 100% pewności”.

5. PiS notuje spadek

Według sondażu KANTAR Millward Brown SA na zlecenie „Faktów” TVN PiS, razem z Solidarną Polską i Polską Razem, mogą liczyć na 32 proc. poparcia. Jest to spadek o trzy punkty procentowe względem sondażu z 12 lipca 2017 r. Na drugim miejscu plasuje się PO z wynikiem 23 proc. Partia Schetyny notuje wzrost poparcia o jeden punkt. Na ostatnim miejscu plasuje się Nowoczesna. Partia Ryszarda Petru ma poparcie na poziomie 10 proc., a to wzrost o dwa punkty procentowe. Sondaż został przeprowadzony w ostatni piątek.

6. Świat reaguje

Z Dudą o ustawach o sądownictwie kilka dni temu rozmawiała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zaniepokojenie wyraził też Departament Stanu USA. Wpływowy republikański senator John McCain napisał w weekend na Twitterze: „Polski Senat przyjął prawo dające politykom wpływ na sądownictwo. To krok wstecz dla demokracji”.

O wydarzeniach w Polsce piszą media na całym świecie. Telewizja CNN w sobotę podawała: „Skala protestów w Polsce rośnie z dnia na dzień. Odejście od demokracji to punkt zwrotny we współczesnej historii Polski. Polityka PiS budzi poważne zaniepokojenie w Waszyngtonie”.

7. TVPiS nie odpuszcza. Filmowy atak na sądownictwo

„Kot prezesa twardo stawił czoła zwolennikom opozycji” – taki pasek TVP Info pokazała widzom. To nie żart. W sobotę Obywatele RP zorganizowali protest pod domem prezesa PiS. Zamiast Jarosława Kaczyńskiego w oknie ukazał się jego legendarny kot.

W niedzielę TVP zmieniła program telewizyjny. Zazwyczaj wieczorem TVP1 emituje filmy z cyklu „Zakochana Jedynka”. Jednak tym razem zamiast filmu „Zakazana żona” pokazano „Komornika”. Za tydzień zamiast komedii romantycznej „Pamiętaj o niedzieli” widzowie zobaczą „Układ zamknięty”. Do zaskakującego zwrotu akcji doszło w programie „Młodzież kontra” w TVP Info. Studio opuściła grupa młodych ludowców. Przed wyjściem ich przedstawiciel powiedział, co myślą o telewizji publicznej: „Standardy w telewizji publicznej osiągnęły skandaliczne dno”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną