Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Prezydent Duda ogłasza decyzję: dwa razy weto w sprawie SN i KRS

Andrzej Duda Andrzej Duda Andrzej Duda / Facebook
Zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji w Pałacu Prezydenckim.

W poniedziałek o godz. 10 prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym poinformował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Oświadczam: ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym nie staną się częścią polskiego systemu prawnego. Mam nadzieję, że z pomocą ekspertów te ustawy uda się przygotować w ciągu kilku miesięcy – powiedział prezydent.

Weto prezydenckie dla ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym

Wcześniej Andrzej Duda mówił o swojej roli jako strażnika konstytucji oraz o obawach związanych z szybkim procedowaniem ustaw przez Sejm. Duda stwierdził, że polskie sądy wymagają reformy, jednak wymaga ona namysłu i pracy wszystkich stron sceny politycznej.

Dzieje się bardzo źle, kiedy przedstawiciele stanu sędziowskiego mówią, że są najwyższą kastą. Kiedy mówią, że 10 tysięcy złotych to są pieniądze, za które trudno przeżyć. To wszystko wymaga zmiany. Ale ta zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie było rozdzielenia społeczeństwa i państwa – podkreślał.

Jako prezydent czuję w duszy, że ta reforma nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa – kontynuował prezydent. – Decyzję podjąłem szybko, bez zwlekania. Wiem, że była demonstracja pod domem Jarosława Kaczyńskiego, ale także pod domem Grzegorza Schetyny. Polska jest jedna. Zdaję sobie sprawę, że moja decyzja będzie krytykowana przez jedną i drugą stronę sceny politycznej, także moich wyborców. Prezydent zaapelował też „o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości”.

Sędziowie dziękują prezydentowi za weta

O godz. 11 Andrzej Duda spotkał się z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf (na jej prośbę). Po tym spotkaniu prof. Gersdorf wygłosiła krótkie oświadczenie, w którym poinformowała, że podziękowała prezydentowi za spotkanie oraz ogłoszoną godzinę wcześniej decyzją o zawetowaniu ustaw o SN i KRS. – Zadeklarowaliśmy, że oddajemy się do dyspozycji intelektualnej i pomożemy w pracach nad tą ustawą o Sądzie Najwyższym – mówiła Pierwsza Prezes SN. Przyznała również, że podczas spotkania panowała przyjazna atmosfera.

O godzinie12 w Pałacu Prezydenckim odbyło się również spotkanie przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Dariusza Zawistowskiego z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent podpisze ustawę o sądach powszechnych

W swoim oświadczeniu prezydent pominął trzecią ustawę (o sądach powszechnych). Rzecznik kancelarii Krzysztof Łapiński poinformował chwilę później, że prezydent ją podpisze.

Ustawa wprowadza szereg zmian dotyczących działania sądów w Polsce. Zgodnie z jej zapisami minister sprawiedliwości będzie mógł bez żadnych ograniczeń wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów apelacyjnych oraz okręgowych, nie konsultując się przy tym ze zgromadzeniem ogólnym sędziów. W gestii Zbigniewa Ziobry znajdzie się również mianowanie prezesów sądów rejonowych oraz obsadzanie wszystkich stanowisk funkcyjnych w sądach.

Zdaniem komentatorów przyjęcie ustawy otwiera drzwi do czystek w sądach. Mogą one objąć nawet kilka tysięcy osób.

Co oznacza weto prezydenta?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustaw o SN i KRS, jednak nie oznacza to końca prac nad tymi ustawami. Sejm może odrzucić weto prezydenta. Potrzebuje do tego większości 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeżeli PiS udałoby się zebrać taką większość i przegłosować weto prezydenckie, Andrzej Duda nie miałby wyboru i musiałby podpisać ustawy. Jeśli jednak weto nie zostanie przegłosowane, proces ustawodawczy skończy się i ustawa nie nabierze mocy prawnej.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama