Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Poseł inwigilowany przez policję? Ryszard Petru ma 10 pytań do Szydło i Błaszczaka

Ryszard Petru Ryszard Petru Nowoczesna / Facebook
„Ubeckie metody” – tak lider Nowoczesnej zareagował na opublikowane w czwartek przez „Gazetę Wyborczą” zapisy nagrań, które pokazują, że policja inwigilowała jego samego oraz członków stowarzyszenia Obywatele RP.
Fragment opublikowanego przez „Gazetę Wyborczą” zapisu nagrania w sprawie Ryszarda PetruNowoczesna/Facebook Fragment opublikowanego przez „Gazetę Wyborczą” zapisu nagrania w sprawie Ryszarda Petru

Nagrania pochodzą z 21 lipca, gdy w Senacie trwała debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Gdy w środku nocy senatorowie przyjmowali ustawę, na tyłach Senatu trwała demonstracja. Część protestujących próbowała zablokować senatorom wyjazd z terenu parlamentu.

Ryszard Petru podczas zorganizowanej przed siedzibą MSWiA konferencji prasowej nazwał działania policji „ubeckimi metodami” i przypomniał, że ustawa o wykonywaniu mandatu posła nie uprawnia funkcjonariuszy do prowadzenia działań operacyjnych względem posła na Sejm.

W związku z tym skierował do premier Beaty Szydło i ministra Mariusza Błaszczaka następujące pytania:

1. Czy ABW, CBA albo policja prowadziły działania polegające na obserwacji członków stowarzyszenia Obywatele RP oraz mnie w dniu 21 lipca w okolicach Sejmu?

2. Czy takie działania są dalej prowadzone?

3. Kto wydał polecenie lub zgodę na obserwację? Nie wierzę, żeby było to zwykłe działanie, spodziewam się, że takie decyzje wydaje Błaszczak w porozumieniu z Kaczyńskim.

4. W jakiej sprawie prowadzono obserwację?

5. Ilu funkcjonariuszy brało udział w tej sprawie, ile osób z naszych pieniędzy jest zaangażowanych w śledzenie mojej osoby?

6. Czy używano innych technik operacyjnych, np. lokalizacji telefonów, podsłuchów, lokalizacji GPS, pobierania treści SMS-ów, kontroli danych internetowych?

7. Czy minister Błaszczak wiedział o tych czynnościach?

8. Czy odpowiedzialni za koordynację służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik wiedzieli o prowadzonych działaniach? Nie wierzę, żeby nie wiedzieli, ale chciałbym tego typu deklarację usłyszeć i zobaczyć wszystkie dokumenty związane z tą sprawą.

9. Kto był obecny w sztabie Komendy Stołecznej Policji podczas prowadzonych działań polegających na obserwacji? Zwykle jest tak, że tego typu obserwacje na bieżąco przekazywane są do sztabu centralnego. Pytanie, kto to był i co przekazywał dalej. Mam też apel do policji: gdyby było zlecenie, żeby niszczyć materiały, żeby broń Boże tego nie robili.

10. Czy w okresie październik 2015–lipiec 2017 były prowadzone jakiekolwiek inne czynności tego typu, polegające na inwigilacji posłów Nowoczesnej?

Komenda Stołeczna odnosząc się do informacji „Gazety Wyborczej”, poinformowała, że nie chodziło o inwigilację kogokolwiek, lecz o zapewnienie bezpieczeństwa manifestantom, przechodniom i mieszkańcom Warszawy.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama