Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
W sondażu POLITYKI pytamy, co Polacy myślą o Polakach jako zbiorowości, jak postrzegają swój naród na tle innych nacji. Czy jesteśmy wyjątkowi, bez skazy czy historycznie skrzywdzeni?
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Ostatnie masowe protesty w sprawie sądowniczych ustaw forsowanych przez PiS wielu mocno zaskoczyły – taka była ich skala i stopień determinacji uczestników. Ponownie okazało się, że jako społeczeństwo wciąż nie wiemy o sobie zbyt dużo, potrafimy się nawzajem zadziwiać. To dobry kontekst do sondażu POLITYKI, który wykonała dla nas pracownia Kantar Public.

Zapytaliśmy w nim, co Polacy myślą o Polakach jako zbiorowości, jakie cechy im przypisują, jak postrzegają swój naród na tle innych nacji. Czy jesteśmy wyjątkowi, bez skazy, historycznie skrzywdzeni? A może tacy sami jak inni, ani lepsi, ani gorsi? Zachęcam do zapoznania się z wynikami naszego sondażu w interesującym tekście Joanny Cieśli w najnowszym numerze POLITYKI.

Co ponadto? Wojciech Szacki opisuje wojnę na szczytach władzy po prezydenckich wetach. Prof. Tomasz Szlendak w wywiadzie mówi o przyczynach i skutkach tak dużego udziału bardzo młodych ludzi w „sądowych” protestach. Anna Dąbrowska kreśli sylwetki dwójki bohaterów ostatnich dni: Kamili Gasiuk-Pihowicz i Borysa Budki. Grzegorz Schetyna w rozmowie z POLITYKĄ opowiada o tym, jak cała opozycja, parlamentarna i ta spoza Wiejskiej, zamierza współpracować w politycznej batalii z władzą. Timothy Snyder przestrzega przed groźbą tyranii i mówi o tym, dlaczego Polska nie przetrwa bez Europy. A Grzegorz Rzeczkowski i Michał Wieczorek analizują walkę polityczną w mediach społecznościowych, gdzie partie stosują najnowsze metody pozyskiwania zwolenników i uzyskiwania przewagi informacyjnej.

I jeszcze: dlaczego masło drożeje, o domach na wodzie, o niewydolnej opiece nad zawałowcami, o żyjących już dziko w Polsce papugach oraz o tym, dlaczego Polacy coraz chętniej się rozbierają.

To tylko część naszych artykułów, pozostałe są nie mniej atrakcyjne, wszystkie stanowią znakomitą propozycję na upalne lato, jakie w końcu zawitało do kraju. Jest też coś dla dzieci – zachęcam do zakupu POLITYKI z kolejną książką z naszego dziecięcego cyklu, tym razem jest to zajmująca opowieść z czasów antycznych „Żeglarz z Miletu”.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną