Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kaczyński jak Piłsudski? Białostocka fundacja zbiera pieniądze na pałacyk dla „Naczelnika”

Jarosław Kaczyński będzie miał swój pałacyk? Jarosław Kaczyński będzie miał swój pałacyk? Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Naród polski pragnie uhonorować i wynagrodzić swego Naczelnika – czytamy na stronie fundacji Ex Corde.

„Jest On człowiekiem, który całe swe życie, nie dbając o własną wygodę, myślał jedynie o Ojczyźnie, o Polsce – uzasadnia swój wybór powołana niedawno Fundacja Wspierania i Nagradzania Wybitnych Polaków Zasłużonych Ojczyźnie Ex Corde. – Skrzywdzony boleśnie przez naszych wrogów, będąc w głębokiej traumie, był w stanie w 2015 roku doprowadzić do cudu – nasz Prezydent, nasz Rząd!”.

Jak podkreślono w tym oświadczeniu, „nadszedł czas, żeby Polacy pomyśleli o Nim”. I dalej: „Naród polski pragnie uhonorować i wynagrodzić swego Naczelnika i ofiarować Mu pałacyk w Warszawie, tworząc w ten sposób adekwatne do Jego zasług i prestiżu warunki do dalszego życia i pracy w drodze do wolnej Polski”.

Zdaniem fundacji Kaczyński „pokazuje, jak dobrej sprawie służyć bezinteresownie, wyprowadza nas ze stanu zwątpienia i budzi twórcze siły narodu. Uczy nas prawdomówności, buduje życie publiczne oparte na prawdzie i odradza w narodzie zaufanie do państwa prawa”.

Zwrócono uwagę, że obrana przez Kaczyńskiego droga nie jest łatwa, ale gest ten ma być rodzajem podziękowania i wsparcia: „Pragniemy dodać Mu sił do szlachetnego działania, a w Jego osobie również gronu Jego współpracowników”.

Podkreślono, że poprzez kwestę chcą „pokazać wszystkim – wewnętrznym i zewnętrznym – wrogom, że naród wspiera Pana Jarosława Kaczyńskiego i jest z Nim w moralnej przemianie państwa”.

O samym pałacyku w oświadczeniu jest niewiele. Nie wiadomo, gdzie i kiedy miałby stanąć ani jak miałby wyglądać. „Ten pałacyk, który pragniemy Mu ofiarować, to symbol naszych myśli, pamięci i chęci zapewnienia Mu bezpieczeństwa – podkreślono. – To dowód oddanych polskich serc, które są z Nim, bronią Go i wspierają, to wyraz miłości, zaufania oddania i wdzięczności. Chcemy wyrazić, że w tym, co robi, jest dla nas bezcenny”.

Na stronie zachęca się też do aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji poparcia Jarosława Kaczyńskiego, podano też numer konta bankowego.

Sprawdziliśmy tę sprawę na portalu zbiórek publicznych prowadzonym przez MSWiA. Zbiórka ta nie została zarejestrowana.

Co wiemy o fundacji Ex Corde?

Fundacja Wspierania i Nagradzania Wybitnych Polaków Zasłużonych Ojczyźnie Ex Corde została wpisana do rejestru stowarzyszeń 29 czerwca 2017 r. Jak czytamy na jej stronie internetowej, powstała, by „wspierać i nagradzać za życia wybitnych Polaków zasłużonych Ojczyźnie”. I dalej: „Tradycją w naszym państwie jest honorowanie ludzi wybitnych, którzy ponieśli ogromne zasługi dla kraju, jego istnienia, funkcjonowania oraz kultury. Wystarczy przypomnieć Marszałka Józefa Piłsudskiego i Sulejówek oraz Henryka Sienkiewicza i Oblęgorek. Zamierzamy kontynuować te szlachetne działania”.

Patronką Ex Code jest Matka Boża Kodeńska, której wizerunek umieszczono na stronie fundacji.

Siedzibą fundacji jest Białystok. Założył ją Piotr Żakowicz, który według statutu jest jednoosobowym zarządem fundacji. Fundusz założycielski wyniósł 3 tys. zł. Jak podają media, w 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Żakowicz przyjechał do Warszawy z 25 tys. ulotek zachęcających do udziału w zbiórce i rozdawał je stolicy. PiS na razie nie został powiadomiony o zbiórce, ale jak zapewnia Żakowicz, prowadzi w tej sprawie starania.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną