Kraj

Rzeczpospolita obojga narodów

Opinia publiczna pod rządami PiS

Przeciwnicy PiS w dużej części wciąż zdają się nie rozumieć istoty dziejącego się w Polsce konfliktu. Przeciwnicy PiS w dużej części wciąż zdają się nie rozumieć istoty dziejącego się w Polsce konfliktu. Igor Morski / Polityka
W Polsce nie ma opinii publicznej w tradycyjnym dla demokracji znaczeniu. Są dwa ideowo-informacyjne obiegi, dwa systemy wartości. W tym sensie nie istnieje już społeczeństwo jako całość. Politycznie korzysta z tego wyłącznie PiS.
W sytuacji kiedy nie ma opinii publicznej, żaden polityk, zwłaszcza z PiS, nie może się skompromitować, nie ma takiej możliwości.Mirosław Gryń/Polityka W sytuacji kiedy nie ma opinii publicznej, żaden polityk, zwłaszcza z PiS, nie może się skompromitować, nie ma takiej możliwości.

Blisko jedna trzecia Polaków uważa, że żyje teraz w najlepszym państwie od 1989 r. albo wręcz w całej historii, wreszcie demokratycznym i polskim, z rozwijającą się w szalonym tempie gospodarką, patriotycznymi wizjonerami u steru władzy. W państwie, które dumnie wstaje z kolan po to, aby stać się regionalnym mocarstwem, budzącym ogólny szacunek i respekt. Pozostali zaś (odliczając tych, którzy w ogóle nie interesują się sferą publiczną) sądzą, że zamieszkują kraj staczający się w stronę wschodniej, prowincjonalnej satrapii, rozdający socjal na kredyt, którego władze likwidują demokrację i przez skłócenie z Europą prowadzą do całkowitego osamotnienia państwa w coraz mniej bezpiecznym świecie.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Temat Tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Rzeczpospolita obojga narodów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019