Kraj

Rzeczpospolita obojga narodów

Opinia publiczna pod rządami PiS

Przeciwnicy PiS w dużej części wciąż zdają się nie rozumieć istoty dziejącego się w Polsce konfliktu. Przeciwnicy PiS w dużej części wciąż zdają się nie rozumieć istoty dziejącego się w Polsce konfliktu. Igor Morski / Polityka
W Polsce nie ma opinii publicznej w tradycyjnym dla demokracji znaczeniu. Są dwa ideowo-informacyjne obiegi, dwa systemy wartości. W tym sensie nie istnieje już społeczeństwo jako całość. Politycznie korzysta z tego wyłącznie PiS.
W sytuacji kiedy nie ma opinii publicznej, żaden polityk, zwłaszcza z PiS, nie może się skompromitować, nie ma takiej możliwości.Mirosław Gryń/Polityka W sytuacji kiedy nie ma opinii publicznej, żaden polityk, zwłaszcza z PiS, nie może się skompromitować, nie ma takiej możliwości.

Blisko jedna trzecia Polaków uważa, że żyje teraz w najlepszym państwie od 1989 r. albo wręcz w całej historii, wreszcie demokratycznym i polskim, z rozwijającą się w szalonym tempie gospodarką, patriotycznymi wizjonerami u steru władzy. W państwie, które dumnie wstaje z kolan po to, aby stać się regionalnym mocarstwem, budzącym ogólny szacunek i respekt. Pozostali zaś (odliczając tych, którzy w ogóle nie interesują się sferą publiczną) sądzą, że zamieszkują kraj staczający się w stronę wschodniej, prowincjonalnej satrapii, rozdający socjal na kredyt, którego władze likwidują demokrację i przez skłócenie z Europą prowadzą do całkowitego osamotnienia państwa w coraz mniej bezpiecznym świecie.

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019