Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Ponad 250 lat temu Monteskiusz wymyślił trójpodział władzy, który stał się podstawą nowoczesnych demokracji. Ale francuski myśliciel nie przewidział PiS.
Okładka najnowszego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Przez stulecia rządzący szanowali tę mądrą zasadę i nie przeszkadzała im ona w budowaniu silnych i zasobnych państw. Ale francuski myśliciel nie przewidział PiS. Jarosław Kaczyński i jego partia doszli do wniosku, że nie da się rozwijać kraju, jeśli koncepcja Monteskiusza ma nadal działać. Dlatego dzisiaj obowiązuje u nas inny, nowatorski trójpodział: Kaczyński, Duda, Ziobro. I to musi wystarczyć. Jak ten mechanizm funkcjonuje, czy polska demokracja, sądownictwo, parlamentaryzm, prezydentura, samorządy wytrzymają ten eksperyment? W co przekształca się polski ustrój polityczny, czym jest władza według PiS – piszą o tym w najnowszej POLITYCE Jerzy Baczyński w swoim cotygodniowym felietonie oraz Ewa Siedlecka w artykule „Stracone złudzenia”.

Ponadto: Rafał Kalukin zastanawia się, ile jeszcze pozostało z odwagi i „niezłomności” prezydenta Andrzeja Dudy, Radosław Sikorski analizuje politykę europejską i relacje z Niemcami w wykonaniu obecnego rządu, Jacek Żakowski rozmawia z Mariuszem Walterem o telewizji TVN w dwudziestolecie jej założenia, a Kazimierz Bem I Jarosław Makowski piszą o tym, jak rozmaite zabobony wkraczają do oficjalnego obiegu i są propagowane przez instytucje państwa.

Co jeszcze? O tym, ile wyrzuca się na śmietnik żywności, i dlaczego Polska jest wysoko w rankingu tego marnotrawstwa. O Straży Leśnej, która walczy z ekologami. O dzieciach, które ugrzęzły w internecie, o Wojciechu Wenclu, poecie hołubionym przez władzę. I o tajemniczej śmierci modelki.

Polecam też artykuły o kłopotach taniej linii lotniczej Ryanair, o ludziach radykalnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec, nowej siły w niemieckim parlamencie, o Che Guewarze – patronie buntowników, o sztuce pisania listów, sekretach grzybów i nowych wynalazkach zastępujących tradycyjne papierosy.

I jeszcze, i więcej. Zachęcam do przeczytania wszystkich pozostałych pozycji z naszej różnorodnej oferty w najnowszej POLITYCE. To świetna propozycja na coraz dłuższe i chłodniejsze wieczory.

Życzę miłego czytania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną