Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Trudno nadążyć za pomysłami PiS. Jednym z ostatnich jest projekt ustawy, według której ok. 1,5 miliona obywateli będzie musiało wypełniać oświadczenia majątkowe, takie jak dotąd składali np. posłowie.
Okładka nowego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Według nowej koncepcji do parlamentarzystów dołączą m.in. strażnicy miejscy, urzędnicy wielu szczebli, rektorzy i kwestorzy wyższych uczelni, pracownicy samorządowi, szefowie placówek zdrowotnych, kulturalnych i wielu innych. Łącznie to aż 108 grup zawodowych. Oświadczenia majątkowe będą wisiały w internecie przez 6 lat.

Jakie to może uruchomić emocje i zawiści, wie każdy, kto zna mechanizmy życia społecznego. Tam nowa lustracja majątkowa w jakimś sensie zastąpi tę starą, przeprowadzaną za pomocą teczek z IPN, bo te emocje z kolei wyraźnie wygasają, a igrzyska są stale potrzebne. O konsekwencjach prawnych i społecznych tego pomysłu władzy pisze w najnowszej POLITYCE Ewa Siedlecka – pod hasłem „Pokaż obywatelu, co masz w portfelu”.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu POLITYKI? Najświeższy ranking ministrów tuż przed rekonstrukcją rządu przygotowała dla naszego tygodnika POLITYKA INSIGHT. Smutną prawdę o stanie polskiej armii pod rządami ministra Macierewicza przedstawia Juliusz Ćwieluch. O bezradnej wobec zalewu politycznego chamstwa komisji etyki poselskiej pisze Anna Dąbrowska, a o wszystkich prezydentach III RP barwnie opowiada prof. Tomasz Nałęcz, autor wydanej właśnie książki na ten temat – w rozmowie z Wiesławem Władyką. Polecam też reportaż Ziemowita Szczerka z głośnego – dosłownie i w przenośni – ostatniego marszu niepodległości w Warszawie.

I jeszcze: o modzie na pomoce domowe, o tym, czym dokładnie jest charyzma, której dotkliwy brak zarzuca się dzisiaj liderom opozycji, o pewnej cudownej lipie, której kora podobno leczy zęby, o zalewającym nas zewsząd plastiku i jak sobie z tym poradzić, i o tym, dlaczego jest coraz więcej wypadków na kolei.

To wciąż niewielki fragment naszej oferty w tym tygodniu. Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów i wywiadów, a także gorąco rekomenduję zakup numeru POLITYKI z wybitnym, nagrodzonym Oscarem, filmem Asghara Farhadiego „Klient”.

Życzę miłego czytania i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną