„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Rafał Trzaskowski wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy

Rafał Trzaskowski Rafał Trzaskowski Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Główne partie opozycyjne zawarły koalicję w Warszawie. Platforma Obywatelska i Nowoczesna wspólnie poprą kandydaturę Rafała Trzaskowskiego.

Platforma Obywatelska i Nowoczesna zawarły koalicję w stolicy i wystawią jednego kandydata na prezydenta – będzie nim Rafał Trzaskowski. Zastępcą Trzaskowskiego w ratuszu miałby zostać Paweł Rabiej, polityk związany z partią Ryszarda Petru, do niedawna kandydat tej partii na prezydenta w stolicy.

O swoich wspólnych planach liderzy opozycji poinformowali podczas konferencji prasowej w Sejmie. „To trudny przykład porozumienia, ale symboliczny dla całego kraju” – oświadczył Grzegorz Schetyna.

Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta Warszawy

Kandydaturę Rafała Trzaskowskiego Platforma Obywatelska wysunęła na początku listopada. „Rafał Trzaskowski to chyba dobry kandydat na prezydenta Warszawy – inteligentny, wykształcony. Mimo stosunkowo młodego wieku – polityk doświadczony, zdążył być ministrem, posłem, deputowanym do Parlamentu Europejskiego, co dało mu niezbędne obycie. Nie jest to osoba, która – jak np. zainteresowany Warszawą poseł Jacek Sasin – antagonizuje część wyborców, przynajmniej niżej podpisanego” – komentował wówczas Daniel Passent, publicysta POLITYKI.

Ale kandydatura Trzaskowskiego świadczyła też o tym, że środowiska opozycyjne nie porozumiały się w sprawie wyborów samorządowych i nie wysuną wspólnych kandydatów. W czerwcu tego roku swojego kandydata zaproponowała Nowoczesna. „Pół roku temu, w Warszawie, że Rabiej. Kiedy Schetyna tydzień temu wysunął Trzaskowskiego, Petru miał to za delikt w procesie porozumiewania się” – pisał na swoim blogu Andrzej Celiński.

Paweł Rabiej nie jest posłem, lecz pełnił funkcję rzecznika Nowoczesnej i czuje się z tą partią związany. Wycofuje się z wyścigu na rzecz Trzaskowskiego, ale ma zapewnione stanowisko zastępcy prezydenta stolicy.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną