Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

To nie nasi niemieccy koledzy kłamią, ale Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Ministerstw Spraw Zagranicznych wydało 268 tys. zł na obronę dobrego imienia PiS za granicą. Ministerstw Spraw Zagranicznych wydało 268 tys. zł na obronę dobrego imienia PiS za granicą. Silke Remmery / Flickr CC by 2.0
Związek Niemieckich Dziennikarzy broni wolności słowa w Europie – pisze Seweryn Blumsztajn.

Koledzy,

Zjazd Delegatów SDP przyjął 19 listopada uchwałę potępiającą rezolucję Związku Dziennikarzy Niemieckich, w której zwracają oni uwagę na zagrożenia wolności prasy w Polsce.

Nie chcemy, żeby Wasza uchwała była jedynym głosem dziennikarzy polskich w tej sprawie. Uważamy bowiem, że to nie nasi niemieccy koledzy kłamią – jak piszecie – ale Wy.

W rezolucji o wolności mediów w Europie Wschodniej niemieccy dziennikarze piszą m.in. o Polsce, że polityka rządu zamieniła publiczne media w rozgłośnię rządową, i doszło do zwolnienia wielu dziennikarzy, którzy nie reprezentowali opinii PiS. To według nas nie tylko prawdziwe, ale i dość taktowne określenia tego, co stało się w naszym kraju z mediami publicznymi.

Nasi niemieccy koledzy piszą też o presji na niezależne media – szczególnie z zagranicznymi udziałowcami – i o zakazie dawania ogłoszeń przez państwowe przedsiębiorstwa w krytycznych wobec rządu gazetach. Nie ma niestety już nic w rezolucji niemieckich dziennikarzy o finansowaniu wprost przez państwowe firmy życzliwych dla rządu mediów czy o rezygnacji przez państwowe urzędy z prenumeraty krytycznych wobec PiS czasopism.

To przecież powszechnie znane fakty. SDP w żadnej z tych spraw nie zabrało głosu, ale przecież wiecie to wszystko.

O co więc macie pretensję do Związku Niemieckich Dziennikarzy, że bronią wolności słowa w Europie? To przecież ich obowiązek, to nasz wspólny – wszystkich ludzi mediów – obowiązek. I Wasz też.

Woleliście jednak przyjąć od Ministerstwa Spraw Zagranicznych 268 tys. zł subwencji za obronę dobrego imienia PiS za granicą.

I rzeczywiście staracie się.

Za Towarzystwo Dziennikarskie
Seweryn Blumsztajn

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną