Kraj

Pierwsze dymisje. Morawiecki wymienia ministrów w swojej Kancelarii

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki PiS / Flickr CC by 2.0
Roszady obejmują trzy stanowiska.

Beata Kempa przestaje być szefem KPRM, pozostanie jednak w strukturach Kancelarii w randze sekretarza stanu. Jej następcą będzie dotychczasowy wiceminister obrony i poseł PiS Michał Dworczyk. W latach 2005–2007 był doradcą w KPRM, później w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zdymisjonowaną kilka godzin wcześniej szefową gabinetu politycznego Beaty Szydło Elżbietę Witek zastąpi poseł PiS Marek Suski, dotychczasowy szef sejmowej komisji skarbu oraz członek komisji śledczej ds. Amber Gold.

Kopcińska nową rzeczniczką rządu

Z funkcją rzecznika rządu żegna się też Rafał Bochenek, który zostaje jednak w Kancelarii – jako podsekretarz stanu i współpracownik Morawieckiego. Zastąpi go posłanka PiS Joanna Kopcińska. Jest lekarką, społeczniczką, pochodzi z Łodzi, wcześniej należała do Platformy Obywatelskiej, jednak została wykluczona z ugrupowania za złamanie dyscypliny partyjnej podczas głosowania. Niedługo potem głosami PiS i SLD objęła stanowisko szefowej Rady. W 2015 roku była kandydatką PiS na prezydenta Łodzi, przegrała jednak walkę o to stanowisko z Hanną Zdanowską już w pierwszej turze. Jako posłanka PiS zasiadała w komisji śledczej ds. Amber Gold. „Jestem do państwa dyspozycji – zwróciła się do dziennikarzy podczas konferencji prasowej – Telefonicznie, smsowo, jak będziecie sobie życzyli”. Zadeklarowała też gotowość do pracy. „Będę bardzo ciężko pracowała, by ojczyzna była dumna z tego, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości” – mówiła nowa rzeczniczka rządu.

Sam Mateusz Morawiecki zaledwie przed tygodniem został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowy szef rządu nie wymienił żadnego z ministrów. Nowym wicepremierem bez teki została Beata Szydło. Według różnych zapowiedzi ze strony polityków PiS do rekonstrukcji w rządzie ma dojść w styczniu. Mają być one „dosyć głębokie”, co zapowiedział kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama