Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Detektyw Ogórek na tropie zaginionych obrazów

Jacek Kurski z Magdaleną Ogórek Jacek Kurski z Magdaleną Ogórek Forum
Odzyskiwanie dzieł sztuki zaginionych podczas wojny to dla Ministerstwa Kultury rzecz priorytetowa. Od niedawna jej twarzą jest Magdalena Ogórek, kreująca się na polską Larę Croft.

To był dobry rok dla rynku sztuki. W Polsce zanotowano najwyższą w historii liczbę aukcji, a „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego zostało sprzedane za rekordową kwotę 4,36 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie dość, że kupiło od rodziny Czartoryskich „Damę z łasiczką”, to jeszcze odzyskało kilka ważnych dzieł, figurujących na liście zaginionych podczas wojny. Twarzą tych sukcesów może zostać Magdalena Ogórek. Właśnie ukazała się jej książka „Lista Wächtera: Generał SS, który ograbił Kraków”, w której opisuje, jak odzyskiwała dzieła sztuki od syna nazistowskiego notabla – Horsta von Wächtera. Wydawnictwo Zona Zero (powiązane z „Frondą”) otrzymało od MKiDN na jej wydanie 40 tys. zł.

Sherlock w aplikacji

„Średnio co pięć dni odzyskujemy dzieło sztuki zaginione podczas II wojny światowej” – powiedział w jednym z programów TVP Info wiceminister Jarosław Sellin. I faktycznie, widząc kolejne wracające do Polski obrazy, można odnieść wrażenie wyjątkowej skuteczności dzisiejszego MKiDN.

W minionym roku najlepszym miesiącem dla resortu kierowanego przez Piotra Glińskiego był listopad. To wtedy, jak twierdziło ministerstwo, udało się ściągnąć wystawioną na londyńskiej aukcji jedną z wersji „Tańca wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego, którego wartość szacowano na 80–120 tys. funtów. Siemiradzki był polskim mistrzem akademizmu, fascynatem antyku i gwiazdą swoich czasów. Jego twórczość cieszyła się międzynarodowym uznaniem, Rosjanie uważają go za swojego krajana (ze względu na ojca Siemiradzkiego – carskiego oficera), a ceny obrazów wystawianych na aukcjach osiągają wysokie, jak na polskiego artystę, ceny (w tym wypadku rekordzistką jest

  • Magdalena Ogórek
  • Piotr Gliński
  • zrabowane dzieła sztuki
  • Reklama