Kraj

Rekonstrukcja rządu. Pewniacy do odwołania i znaki zapytania

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki P.Tracz / Kancelaria Prezesa RM
Dziś w południe poznamy finał ciągnącego się od wielu miesięcy serialu pod tytułem „rekonstrukcja”. Z kogo zrezygnował prezes PiS, a kto wejdzie do rządu?

Podpisany przez premiera Morawieckiego wniosek o odwołanie starych i powołanie nowych ministrów wręczył dziś o 7.30 rano szef Kancelarii Prezydenta Michał Dworczyk szefowej Kancelarii Prezydenta. Wszystko wyjaśni się około południa podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Na godzinę 13.30 zaplanowano posiedzenie rządu, a około 16 premier wylatuje do Brukseli na spotkanie z szefem Komisji Europejskiej.

Kto odejdzie z rządu, kto zostanie?

Pewne są dymisje szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego oraz minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, którzy w poniedziałek zostali wezwani do Kancelarii Premiera RP, gdzie dowiedzieli się o swoich odwołaniach.

W fotelu szefa MSZ ma zasiąść dotychczasowy wiceminister resortu Jacek Czaputowicz, zaś Streżyńską zastąpi prawdopodobnie Piotr Nowak, dotychczasowy wiceminister finansów.

Wieczorem POLITYKA INSIGHT podała informację, że z rządu odejdzie też Antoni Macierewicz, na co nalegał skonfliktowany z nim prezydent Andrzej Duda. Jarosław Kaczyński wahał się do końca, ale wiele wskazuje, że uległ, również pod naciskiem premiera Morawieckiego. Macierewicza w MON ma zastąpić dotychczasowy szef MSW Mariusz Błaszczak. Jego miejsce zajmie wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Dotychczasowe zadania Morawieckiego w ministerstwie finansów najpewniej przejmie dotychczasowa wiceminister resortu Teresa Czerwińska, która zdążyła już być wiceministrem nauki w resorcie Gowina.

Niewykluczone są także zmiany strukturalne. Nieoficjalnie mówi się o podziale ministerstwa rozwoju. Na nowo poukładane resorty mieliby objąć dotychczasowi wiceministrowie: Jerzy Kwieciński (ministerstwo rozwoju z częścią resortu infrastruktury) oraz Jadwiga Emilewicz (ministerstwo gospodarki).

Prawdopodobne są też dymisje ministra środowiska Jana Szyszki oraz ministerstwa zdrowia Konstantego Radziwiłła. Jeśli do wymiany dojdzie, to miejsce Szyszki zajmie dotychczasowy szef komitetu stałego Henryk Kowalczyk, a Radziwiłła Łukasz Szumowski, kardiochirurg i wiceminister nauki. Kowalczyka w komitecie stałym zastąpiłby Jacek Sasin.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama