Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Kultura dzisiaj w Polsce, jak niemal wszystko, nie jest zupełnie wolna od polityki.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Choć to bardzo gorący politycznie czas, postanowiliśmy na okładce dać tym razem pierwszeństwo kulturze. Robimy tak, ponieważ pretekst jest istotny – 25 lat Paszportów POLITYKI, naszej prestiżowej i cenionej wśród artystów nagrody, którą wręczamy młodym i czasami nieco starszym twórcom niemal od początku III RP. Ale kultura dzisiaj w Polsce, jak niemal wszystko, nie jest zupełnie wolna od polityki. Jeden z laureatów jubileuszowej edycji Paszportów, punkowo-folkowy zespół Hańba!, wyśpiewuje teksty z okresu II RP, z lat 30., o sporach, pretensjach, zniewagach, jakich sobie od lat nie szczędzą Polacy (stąd nazwa zespołu). I nieoczekiwanie znakomicie korespondują one z obecną polską rzeczywistością, a nawet nastrojami poza krajem.

Dlatego pytamy na okładce – jak młodzi artyści reagują na dzisiejsze czasy? A odpowiedzi i teksty o laureatach 25. edycji Paszportów znajdziecie Państwo w najnowszym numerze POLITYKI. Drukujemy także artykuł o naszym zmarłym niedawno Koledze, Zdzisławie Pietrasiku, współtwórcy Paszportów, który pisał nie tylko o kulturze, ale o innych ważnych sprawach kraju – tę część twórczości Zdzisława przypomina Justyna Sobolewska.

Co jeszcze? Sławomir Sierakowski pisze o relacjach Polski pod rządami PiS z Unią Europejską, zwłaszcza z Niemcami. Rafał Kalukin zastanawia się, czy premier Mateusz Morawiecki może być rzeczywiście szykowany przez Jarosława Kaczyńskiego na jego następcę. Jakub Bierzyński, ekspert od politycznego wizerunku, radzi opozycji, jak powinna rozegrać sprawę uruchomienia przez Komisję Europejską artykułu 7 traktatu o UE, tak by zyskać politycznie. Marek Świerczewski zaś, gościnnie z POLITYKI INSIGHT, opisuje sprawę niedoszłego wciąż zakupu od USA rakiet Patriot.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: o tzw. klauzuli sumienia, która coraz częściej zamienia się w instrument przemocy prawnej i moralnej, o zalewie poradników dla rodziców, zawierających sprzeczne rady, jak wychowywać dzieci, o biznesmenach, którzy chcą, aby wiedziano o nich jak najmniej. I o tym, jak ćwiczyć w warunkach smogu tak, by sobie nie zaszkodzić.

Warto też przeczytać tekst o tym, czy istnieje hygge – duńska sztuka bycia szczęśliwym – w polskiej wersji, artykuł o fenomenie kołysanek dla dzieci oraz tekst o znanych amerykańskich aktorach filmów akcji, zaangażowanych po stronie prawicy.

I wiele, wiele innych interesujących materiałów. Zachęcam do przeczytania całego najnowszego numeru POLITYKI, każdy powinien znaleźć w nim coś dla siebie.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Historia

Rozmowa z Davidem Martelo, uczestnikiem rewolucji goździków

O portugalskiej rewolucji goździków sprzed 45 lat opowiada jej uczestnik David Martelo.

Krzysztof Kubiak, Tadeusz Zawadzki
23.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną