Kraj

Wizerunek dla każdego

Jak władza się ociepla

Kaczyński jest elastyczny, skłonny do kompromisu. Wie, że to, co odda w Brukseli, może sobie z nawiązką odebrać w kraju. Jeśli przekroczy próg większości konstytucyjnej: hulaj dusza, piekła nie ma! Kaczyński jest elastyczny, skłonny do kompromisu. Wie, że to, co odda w Brukseli, może sobie z nawiązką odebrać w kraju. Jeśli przekroczy próg większości konstytucyjnej: hulaj dusza, piekła nie ma! Michał Dyjuk / Polityka
W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami tego, jak Jarosław Kaczyński wykonuje spektakularny zwrot przez sztag, próbując z pozycji rewolucyjnych, bliskich prawicowym, narodowo-katolickim, konserwatywnym radykałom, przesunąć swą formację do centrum sceny politycznej.
Kaczyński jest wyrachowanym, racjonalnym graczem i wie, że został sam i nikomu nie opłaca się cierpieć za realizację jego politycznych celów.Igor Morski/Polityka Kaczyński jest wyrachowanym, racjonalnym graczem i wie, że został sam i nikomu nie opłaca się cierpieć za realizację jego politycznych celów.

W związku z tymi posunięciami nasuwają się pytania: czy mają szanse powodzenia? Czy centrowy elektorat może po raz kolejny zaufać zretuszowanemu wizerunkowi partii rządzącej? Jakie mogą być skutki takich „ocieplających” manewrów?

W wymiarze strategicznym cel Jarosława Kaczyńskiego jest jeden: maksymalizacja osobistej władzy. Paradoksalnie za tym stwierdzeniem nie stoi próba przypisania mu złych zamiarów. Wierzy on bowiem głęboko, podobnie jak inni autorytarni władcy, w swą nieomylność i słuszne intencje.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Wizerunek dla każdego"

Czytaj także

Świat

Ghislaine Maxwell, kobieta, która pomogła Epsteinowi zbudować harem

Córka brytyjskiego magnata prasowego miała werbować dla swojego przyjaciela Jeffreya Epsteina młode, przeważnie nieletnie dziewczęta. Jak absolwentka Oxfordu mogła wejść w tę rolę?

Tomasz Zalewski
18.08.2019