PR-owcy wracają do kancelarii premiera. Prokuratura wciąż się nimi zajmuje
Anna Plakwicz i Piotr Matczuk we wrześniu w atmosferze skandalu rozstali się z premier Beatą Szydło. Jak dowiaduje się POLITYKA, w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wciąż toczy się postępowanie sprawdzające w ich sprawie.
Premier Mateusz Morawiecki
PiS/Flickr CC by 2.0

Premier Mateusz Morawiecki

O powrocie twórcy rządowej kampanii „Sprawiedliwe sądy” poinformował wczoraj późnym wieczorem portal wPolityce.pl szef KPRM Michał Dworczyk: „Departamenty KPRM odpowiadające za komunikację i informację będą miały nowe kierownictwo. (...) Zdecydowaliśmy się sięgnąć po fachowców: Annę Plakwicz i Piotra Matczuka. Są to osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w kierowaniu dużymi zespołami zajmującymi się komunikacją. Zarządzały już wcześniej departamentami w KPRM i odpowiadały już za wizerunek Prezesa Rady Ministrów”.

Postępowanie w prokuraturze trwa

Analiza Centralnego Biura Antykorupcyjnego potwierdziła, że Matczuk i Plakwicz złamali ustawę antykorupcyjną. Chodzi o to, że kiedy założyli prywatną spółkę Solvere, to formalnie pracowali jeszcze w kancelarii premiera. Naruszyli przepisy zakazujące urzędnikom prowadzenia działalności gospodarczej oraz posiadania więcej niż 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego. Zawiadomienie w sprawie Solvere skierowała do CBA ówczesna szefowa KPRM Beata Kempa.

CBA przekazało swoje ustalenia do warszawskiej prokuratury. – W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w listopadzie 2017 roku zostało zarejestrowane postępowanie dotyczące podania nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym złożonych przez byłego dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz byłą dyrektor Departamentu Obsługi Medialnej. Sprawa jest na etapie czynności sprawdzających – mówi POLITYCE prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Portal wPolityce.pl informuje, że Plakwicz i Matczuk „nie są już właścicielami założonej przez siebie firmy”. Ich spółka ma być podobno w likwidacji.

25 lipca, dzień po prezydenckich wetach do ustaw sądowych, Solvere zarejestrowała stronę sprawiedliwesady.pl. Później współwłaściciele spółki – Matczuk i Plakwicz – otrzymali od Polskiej Fundacji Narodowej zlecenie na 240 tys. zł za przygotowanie strony internetowej kampanii „Sprawiedliwe sądy”. To był ich pierwszy tak duży klient. Fundacja nie podlega prawu o zamówieniach publicznych, więc nie organizowano przetargu.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj