Kraj

Miękkie nogi

Polska soft power

Relacje Polski z innymi państwami zawsze były dla PiS funkcją polityki wewnętrznej. Historia Polski najlepiej pokazuje, jak to się kończy. Relacje Polski z innymi państwami zawsze były dla PiS funkcją polityki wewnętrznej. Historia Polski najlepiej pokazuje, jak to się kończy. Igor Morski / Polityka
PiS chce, aby Polska wstawała z kolan, więcej znaczyła w Europie, aby się z nią liczono. Warto więc zapytać, czy PiS rozumie, jak się dzisiaj buduje pozycję państwa.
Po okresie tolerancji dla poczynań PiS Niemcy zaczynają się od nas oddalać, co zresztą wyraźnie nam komunikują.Adam Chełstowski/Forum Po okresie tolerancji dla poczynań PiS Niemcy zaczynają się od nas oddalać, co zresztą wyraźnie nam komunikują.

Pojęcie soft power, miękkiej siły, wprowadził, uważany za jednego z najbardziej wpływowych politologów na świecie, Joseph Nye w tekście dla „Foreign Policy” z 1990 r. Zrobiło ono karierę, którą porównać można tylko do „Końca historii” Francisa Fukuyamy. Pojęcia miękkiej siły używa się dziś stale w niezliczonej liczbie tekstów, książek, analiz jawnych i poufnych. W odniesieniu do soft power powstały określenia smart power, a ostatnio także sharp power, opisujące najnowsze sposoby wywierania wpływu przez Rosję na zagraniczne społeczeństwa i wyniki wyborów.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

A gdyby internet przestał działać...

Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?

Edwin Bendyk, Piotr Rutkowski
16.04.2019
Reklama