Kraj

Oni są jacyś inni

„Oni” i „my”, czyli jacy są Polacy

Tworzymy sobie inne historyczne narracje, inaczej więc widzimy też współczesne szanse i zagrożenia, a zwłaszcza mamy inny stosunek do ludzi. Tworzymy sobie inne historyczne narracje, inaczej więc widzimy też współczesne szanse i zagrożenia, a zwłaszcza mamy inny stosunek do ludzi. Igor Morski / Polityka
„Oni” mają naród, wyklętych i Smoleńsk. A „my”? „Oni” mają strach przed uchodźcami, Żydami, Rosjanami i Niemcami, Brukselą. A „my”?
Jesteśmy – lub do niedawna byliśmy – społeczeństwem mniej mrocznym, niż można sądzić z historii i naszego dominującego wyobrażenia o sobie.Wojciech Kryński/Forum Jesteśmy – lub do niedawna byliśmy – społeczeństwem mniej mrocznym, niż można sądzić z historii i naszego dominującego wyobrażenia o sobie.

Co może „nas” połączyć tak jak „ich”? Nic! Odpowiadam od razu, żeby nie owijać w bawełnę. Bo trzeba rozwiać złudne i frustrujące wciąż pokutujące nadzieje. Polska prozachodnia i demokratyczna nigdy nie będzie taka, jak Polska ksenofobiczna i autorytarna. Jesteśmy inni. Jeśli będziemy świadomie, uczciwie i wyraziście inni, będzie nas coraz więcej.

Podział jest wewnątrz

Myślicie, że jesteśmy inni, bo więcej wiemy, inaczej nam się ułożyło życie, jesteśmy bardziej otrzaskani w świecie?

Reklama

Czytaj także

Świat

Groźny spam z Afryki Zachodniej

Uwaga, powracają internetowi oszuści z Afryki Zachodniej. Próbują starych szwindli w nowej technologicznej odsłonie.

Jędrzej Winiecki
14.05.2019
Reklama