Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kary za wyroki

Nowe kadry w sądach dyscyplinarnych

Minister-prokurator Zbigniew Ziobro wyznaczył, a Krajowa Rada Sądownictwa zaakceptowała 126 sędziów do sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji. Do tej pory sędziów losowano. Teraz wyznacza ich minister.

Część z wyznaczonych nie chce sądzić dyscyplinarek, ale minister wyznaczył – i kropka. A to nie będzie miła rola, bo wszyscy spodziewają się, że partia rządząca zechce wykorzystać sądy dyscyplinarne do wymiany kadr (wydalanie z zawodu) i do zastraszania sędziów wydających niewłaściwe – zdaniem władzy – wyroki. Sędzia Dominik Czeszkiewicz z Suwałk, który uniewinnił działaczy KOD, dostał niedawno zarzut dyscyplinarny: nie przesłuchał natychmiast, ale z kilkudniowym poślizgiem, dziewczynkę, którą próbowano porwać. Planowano mu też postawić zarzut biegania w godzinach pracy, ale odstąpiono od pomysłu.

A tych jest więcej. Np. wyciąganie konsekwencji za udział sędziów w „łańcuchach światła” i innych zgromadzeniach w obronie praworządności. Domagała się tego publicznie doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Podczas pierwszego roboczego posiedzenia Krajowa Rada Sądownictwa „dobrej zmiany” zajęła się tematem „publicznej działalności sędziów”, na wniosek przedstawiciela prezydenta w KRS, byłego sędziego TK Wiesława Johanna, który stwierdził: „Te działania mogą być w różnej postaci. To mogą być wypowiedzi publiczne, to mogą być także słowa polityczne wypowiadane w trakcie uzasadniania wyroku – ot, chociażby przykład pana sędziego Tuleyi, gdzie mówiło się o metodach stalinowskich stosowanych przez funkcjonariuszy CBA”. Zebrani wyrazili pełną aprobatę, jednogłośnie zobowiązując Komisję Etyki przy KRS do opracowania odpowiednich zaleceń dla sądów dyscyplinarnych.

A więc sędziowie mają być karani nie tylko za publiczne wypowiedzi czy obecność podczas zgromadzeń publicznych, które władza uzna za „polityczne”, ale też za wyroki.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Kary za wyroki"
Reklama