Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Na imperium o. Rydzyka poszło ponad 80 mln zł z państwowej kasy

O. Tadeusz Rydzyk O. Tadeusz Rydzyk Facebook
Jak wynika z obliczeń OKO.press, na różne formy działalności o. Rydzyka wydano z budżetu równo 80 921 021 zł.

Argument, że państwo stać na dofinansowywanie działalności o. Rydzyka, a nie stać go na spełnienie postulatów różnych grup społecznych – na przykład opiekunów osób niepełnosprawnych – zyskał właśnie nowe podstawy. Portal OKO.press policzył, że na imperium redemptorysty wydano 80 921 021 zł z publicznych pieniędzy. Kwota uwzględnia różne formy działalności: ciepłownię geotermalną w Toruniu, uczelnię, media, ale i dotacje. Nie obejmuje przy tym wydatków ze spółek Skarbu Państwa.

Lista „płac” jest aktualna i obejmuje okres od początku rządów PiS do dziś. Potwierdza się to, co pisała POLITYKA w 2016 r.: nigdy tak niewielu nie dostało od państwa tak wiele w tak krótkim czasie.

O. Rydzyk mówi o „problemach finansowych”

Rydzyk jest rzecz jasna innego zdania. Mówi publicznie o swoich problemach finansowych, zwłaszcza w kontekście budowy geotermii – i to „mimo że PiS rządzi”. Powtarza – przypomina OKO.press – że ma w związku z tym ograniczone zaufanie do rządu. Narzeka, że spółki Skarbu Państwa nie wykupują reklam w jego radiu, telewizji i „Naszym Dzienniku”, a przecież dla przychylnych PiS mediów to pod tym względem złote czasy.

Redemptorysta raczej nie ma powodów do narzekania. 80 mln to spora suma. Bianka Mikołajewska w publikacji OKO.press wylicza szczegółowo, skąd pochodzą te pieniądze i jak zostały wydane. Przykłady? Resort zdrowia przeznaczył ponad 600 tys. na emisję programu „Na zdrowie” i spotu „Zdrowo jest wiedzieć” w TV Trwam. Pieniądze poszły na konto Fundacji Lux Veritatis, działającej od 1998 r. i skupiającej bliskich współpracowników Rydzyka. Fundacja ma koncesję na nadawanie w TV Trwam, jest właścicielką spółki Geotermia Toruń, a od 2012 r. stawia Świątynię pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Lux Veritatis to potężny twór.

Czytaj także: Rydzyk bogaci się na odszkodowaniach

Rydzyk hojnie przez państwo obdarowywany

Niespełna 600 tys. zł dorzucił fundacji resort inwestycji i rozwoju na podobne cele. A resort środowiska – ok. 313 tys. zł na programy o charakterze edukacyjnym. Na cykl filmów „Historia, Pamięć, Świadkowie” – tym razem z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – udało się zdobyć przeszło 100 tys. zł.

Przypomnijmy, że w 2016 r. – za czasów rządów PO i PSL – fundacji cofnięto dotację na budowę geotermii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach rekompensaty wypłacił jej – bagatela – prawie 26,5 mln zł. I dalej się bogaci dzięki PiS.

Państwo wsparło różne instytucje związane z o. Rydzykiem, nie tylko fundację. Wśród beneficjentów są m.in. Geotermia Toruń, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (tu robią wrażenie „Szkolenia kompetencji medialnych dla pracowników sądów i prokuratury”, dofinansowane przez resort sprawiedliwości kwotą prawie 3 mln zł), firma BONUM sp. z o.o. (sprzedaje miejsca reklamowe w mediach Rydzyka), SPES sp. z o.o. (wydaje „Nasz Dziennik”). Prawie każdy resort coś do worka dorzucił.

Czytaj także: Jan Hartman składa życzenia na 25-lecie Radia Maryja

Reklama
Reklama