Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Kasting do kasty

Sędziowie od Ziobry

Konkursy do Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, do Trybunału w Strasburgu, odbywały się przy opuszczonej kurtynie. Konkursy do Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, do Trybunału w Strasburgu, odbywały się przy opuszczonej kurtynie. Jacek Domiński / Reporter
Do Sądu Najwyższego wybrano „ludzi Ziobry”. Jedni się oburzają. A drudzy mówią: zawsze wybierano ludzi bliskich aktualnie rządzącym. Albo „układowi” sędziowskiemu.
PiS zlikwidował niezależną prokuraturę, w tym konkursy na szefów prokuraturKrystian Maj/Forum PiS zlikwidował niezależną prokuraturę, w tym konkursy na szefów prokuratur

Nie zawsze tak było. Nie wyłącznie. A bliskich nie znaczyło posłusznych. Ale prawdą jest, że w Polsce mamy od lat duży kłopot z transparentnością i bezstronnością wyborów do najwyższych instancji sądowych – polskich i zagranicznych. A więc i z demokracją, która polega na społecznej kontroli poczynań władzy. Publiczna debata na temat kandydatów na stanowiska sędziowskie – i to niezbyt intensywna – dotyczyła do tej pory tylko wyborów do Trybunału Konstytucyjnego. I dzięki niej udało się uniknąć wybrania do Trybunału np.

Polityka 38.2018 (3178) z dnia 18.09.2018; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Kasting do kasty"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021