Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Jak oceniać szanse politycznego triumwiratu: Schetyna, Lubnauer, Nowacka, który za sprawą dołączenia do koalicji lewicowej liderki zaczął publiczne funkcjonowanie?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Nie ma dzisiaj ciekawszego i ważniejszego pytania w polskiej polityce niż to, czy ktoś zdoła pokonać PiS w nadchodzącym cyklu wyborczym. Albo przynajmniej wyraźnie się do rządzącej formacji zbliżyć. Czasu już jest mało, całkiem nowe pomysły – mało prawdopodobne. Jak zatem oceniać szanse politycznego triumwiratu: Schetyna, Lubnauer, Nowacka, który za sprawą dołączenia do koalicji lewicowej liderki zaczął publiczne funkcjonowanie? W najnowszej POLITYCE pisze o tym Malwina Dziedzic, która rozmawiała z wieloma politykami opozycji i ocenia, na ile realny jest plan powstrzymania obozu władzy przed przejęciem samorządów.

Co jeszcze najnowszym numerze POLITYKI?

– Raport – pieniądze Kościoła katolickiego: z czego żyją księża, ile zarabiają biskupi, ile parafie mają z tac, w jakim stopniu państwo dotuje Kościół, czy cały system finansowania tej instytucji jest wystarczająco przejrzysty? – zastanawia się Agnieszka Sowa.

– Ewa Siedlecka przedstawia „wybrańców” Ziobry, czyli kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, których wyselekcjonowała nowa, pisowska Krajowa Rada Sądownictwa – co to za ludzie, jakie są ich kompetencje, jak tłumaczą swoją postawę?

– Rafał Kalukin, na przykładzie batalii wyborczej w Warszawie pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a Patrykiem Jakim, opisuje mechanizmy współczesnych kampanii wyborczych, gdzie coraz mniej liczą się fakty i programy, a bardziej wizerunki, retoryka, marketingowa sprawność.

– Piotr Pytlakowski zajął się tajemniczymi przypadkami pobić, a nawet zgonów w wyniku obrażeń, w których tle pojawiają się funkcjonariusze policji – czy są winni, czy może być prowadzone w tych sprawach bezstronne dochodzenie? Zastanawia się, niczego nie przesądzając, autor artykułu.

– I wreszcie wywiad Jacka Żakowskiego z politologiem z uniwersytetu Harvarda prof. Grzegorzem Ekiertem o tym, dlaczego w Polsce i innych krajach tak się spodobał populizm i jak długo ta fascynacja może potrwać.

Ponadto: o handlu w internecie, o tym, jak lewicę zastępują progresywiści, o bardzo bogatych Azjatach, o wykopaliskach w Woodstock, o powrocie nad Wisłę wioślarzy, o narodowym nieczytaniu i o podwójnym życiu Stoczni Gdańskiej.

Życzę Państwu miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama