Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Karzące ramię partii

Jak PiS rozprawia się z niepokornymi sędziami

Minister-prokurator Zbigniew Ziobro powołał właśnie w Ministerstwie Sprawiedliwości specjalny zespół doradczy do spraw etyki i postępowań dyscyplinarnych sędziów. Minister-prokurator Zbigniew Ziobro powołał właśnie w Ministerstwie Sprawiedliwości specjalny zespół doradczy do spraw etyki i postępowań dyscyplinarnych sędziów. Sławomir Kamiński / Forum
Od miesięcy pisaliśmy o zapowiedziach PiS rozprawy z nieposłusznymi sędziami. No i się zaczęło. Sędziowie są wzywani na przesłuchania dyscyplinarne, innym „trałuje się” orzecznictwo, by znaleźć formalne haki. Do akcji wkroczyła też prokuratura.
Pomysł PiS na wymiar sprawiedliwości jest prosty: ma być służebny wobec władzy i „nie przeszkadzać” w rządzeniu.Zbyszek Kaczmarek/Reporter Pomysł PiS na wymiar sprawiedliwości jest prosty: ma być służebny wobec władzy i „nie przeszkadzać” w rządzeniu.

„Dyscyplinuje się” za wyroki i postanowienia wbrew oczekiwaniom władzy. Za krytyczne wobec władzy wypowiedzi. Za udział w protestach w obronie sądów. Za zadawanie pytań prawnych Trybunałowi Sprawiedliwości UE… W czasach PRL tylko w stanie wojennym władza zrobiła porównywalną akcję czyszczenia i zastraszania, pozbawiając kilkudziesięciu sędziów urzędu na podstawie przepisu, że Rada Państwa może usunąć sędziego, jeśli „nie daje rękojmi należytego sprawowania urzędu”.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Polityka; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Karzące ramię partii"
Reklama