Kraj

Polska jak husaria

Pomysł prezesa PiS: Podkarpacie „polską Bawarią”

Podkarpacie „polską Bawarią”? Podkarpacie „polską Bawarią”? Mike Bonitz / Flickr CC by 2.0
Niemcy czy Holandia nie będą szczęśliwe, gdy się zorientują, że w wyniku działań PiS zaczyna być u nich tak jak w Polsce.

„My się nie lenimy, nie haratamy w gałę, ciężko pracujemy” – ogłosił na spotkaniu w Dębicy premier Morawiecki. Następnie wyjaśnił, że on i PiS popełniają błędy, bo „kto nie popełnia błędów, znaczy, że nic nie robi”. W tej sytuacji wielu Polaków pewnie wolałoby, żeby Morawiecki i PiS tyle nie robili, z tym że niestety premier taką możliwość wykluczył, zapowiadając dębiczanom, że będzie dalej robił wszystko, aby Polskę przerobić na kraj silny i dumny „jak polska husaria” oraz „szczęśliwy jak uśmiech dziecka tutaj”.

W Polsce jak w Niemczech

Zapowiedź zbudowania takiej Polski budzi w wielu środowiskach zrozumiały niepokój, na szczęście nie jest to jedyna rozważana w obozie władzy opcja. Wprawdzie J. Kaczyński zapowiedział niedawno, że „Dubaju nie zbudujemy”, ale nie wykluczył działań na wielu innych kierunkach. Na spotkaniu w wyborcami w Szczecinie doprecyzował, że chodzi mu o to, aby w Polsce „było najpierw przynajmniej tak jak we Włoszech, później tak jak we Francji, a w końcu tak jak w Niemczech” oraz „może później jeszcze tak jak w Holandii”. Podejrzewam, że Niemcy czy Holandia nie będą szczęśliwe, gdy się zorientują, że w wyniku działań PiS i premiera Mazowieckiego zaczyna być u nich tak jak w Polsce, ale trudno, to ich problem, a Polska jest krajem suwerennym, który sam decyduje o tym, jak ma w nim być.

Szczególnie atrakcyjną propozycję ma prezes PiS dla Podkarpacia, które planuje przerobić na „polską Bawarię”. Bawaria, powiada, była kiedyś najbiedniejszą częścią Niemiec, a obecnie nie dość, że jest bogata, to jest również „krajem katolickim przywiązanym do tradycyjnych wartości”.

Uważam, że pomysł z Bawarią jest trafiony w dziesiątkę, biorąc pod uwagę, że Podkarpacie też jest przywiązane do tradycyjnych wartości, a jeśli chodzi o katolicyzm – jest już rozwinięte co najmniej tak dobrze jak Bawaria. A za kilka lat dzięki dalszej rozbudowie katolickiej infrastruktury będzie rozwinięte bardziej, co miejmy nadzieję, doprowadzi do tego, że to Bawaria stanie się niemieckim Podkarpaciem, a nie na odwrót. Oczywiście pod warunkiem, że pomysł prezesa podchwycą sami Podkarpacianie, co niestety nie jest pewne, bo większość z nich uważa, że na Podkarpaciu nie powinno być ani tak jak we Włoszech, czy Holandii, ani tak jak w Bawarii, tylko powinno być tak, jak jest.

Czytaj także: Wiejskie drewniane chaty z niezwykłymi malunkami na Podkarpaciu

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną