Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Powrót automatów

Słodycze wracają do szkół

Batony, chipsy, słodkie napoje ponownie są łatwo dostępne dla uczniów. Batony, chipsy, słodkie napoje ponownie są łatwo dostępne dla uczniów. PantherMedia

Miało być zdrowo. Mniej cukru, soli i konserwantów w produktach dostępnych dla uczniów... Takie były główne założenia ustawy, która weszła w życie 1 września 2015 r. Przepisy wprowadziły na szkolnych korytarzach rewolucję, której symbolem stała się zakazana drożdżówka. W stołówkach zapanował rygor. Dania były niesłone, a napoje bez cukru. Uczniowie potajemnie przemycali przyprawy.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 26 lipca 2016 r. miało wprowadzić zdrowy rozsądek do szkolnego jadłospisu. Obecne normy dopuszczają: 15 g cukru w 100 g/ml, a w produktach mlecznych nie więcej niż 13,5 g cukru w 100 g/ml, 10 g tłuszczu w 100 g/ml oraz 0,4 g sodu/1 g soli w 100 g/ml. A jeśli chodzi o pieczywa półcukiernicze i cukiernicze, to jest to nie więcej niż 0,45 g sodu/1,2 g soli w 100 g/ml. O tych przepisach zapominają niestety właściciele sklepików szkolnych, gdzie nie widać zmian na lepsze. Batony, chipsy, słodkie napoje ponownie są łatwo dostępne dla uczniów. Według danych z 2017 r. w aż 104 sklepikach szkolnych stwierdzono, że produkty wprowadzone do sprzedaży były niezgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia. Ale w poprzednim roku wypisano jednie 51 mandatów karnych (w sumie 7,5 tys. zł). Nałożono też 29 kar pieniężnych (w sumie niemal 30 tys. zł).

Ministerstwo Edukacji nie planuje w najbliższym czasie kolejnych wielkich rewolucji. Natomiast Państwowa Inspekcja Sanitarna, która prowadzi kontrole szkolnych sklepików, ostrzega. – Okres wyjaśniania, tłumaczenia już się zakończył. Czas na ostre egzekwowanie kar – podkreśla Jan Bondar, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ale problemem szkół nie są jedynie zaniechania ze strony sprzedawców. Do placówek edukacyjnych powróciły też automaty ze słodkimi napojami i niezdrowym jedzeniem.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót automatów"
Reklama