Kraj

Twarz patrioty i gęba bankiera

Morawiecki bez krzty ludzkiej wrażliwości

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Jeśli ktoś kreuje się na pełnego ludzkich uczuć wrażliwca i niestrudzonego propagatora narodowych sukcesów, a równocześnie mówi to, co powiedział Morawiecki o sprawie Kubicy, to jest po prostu obłudny.

Najpierw Mateuszowi Morawieckiemu w miarę gładko udało się przejść w oczach opinii publicznej – a już na pewno miłośników PiS – do porządku dziennego nad radykalną zmiana wizerunkową: od prezesa potężnego banku (zarabiającego tam krocie) do szefa rządu partii mieniącej się zatroskaną o los najbiedniejszych rodaków, a równocześnie bezlitośnie tropiącej mafijny układy świata biznesu (w tym bankowości), służb specjalnych i polityki.

Rządzący dumni z Polski i Polaków

Ostatnio podczas przedwyborczego tournée po kraju i występów (często w towarzystwie samego Jarosława Kaczyńskiego) promujących lokalnych kandydatów PiS do samorządów premier utwierdzał ów nowy wizerunek. Co rusz opowiadał choćby o rozbudowanej nadzwyczaj polityce socjalnej rządu, ale nie zapominał też o rytualnych w propagandzie jego partii hurrapatriotycznych zaklęć w duchu: my, Polacy, musimy być dumni z Polski i Polaków.

Morawiecki o rajdowcu Robercie Kubicy

Tymczasem ujawnione przez media taśmy ze słynnych podsłuchów w stołecznej restauracji Sowa i Przyjaciele kolejny raz naruszają pomnik, jaki Morawieckiemu stawiają jego partyjni kompani i wyznawcy, oraz wizerunek, jaki buduje on sam.

Czytaj także: Prawdziwa stawka wyborów samorządowych

Bo oto okazuje się, że Mateusz Morawiecki – wprawdzie jeszcze nie jako premier, a tylko prezes banku – z lekceważeniem, ironią i cynizmem wręcz wypowiadał się o ciężkich wypadkach rajdowca formuły I Roberta Kubicy, wtedy dla wielu rodaków niemal narodowego bohatera. Nie wykazuje więc krzty nie tylko ludzkiej wrażliwości, ale też narodowej dumy.

Co z moralnością Morawieckiego i PiS?

I by uprzedzić wątpliwości: nie była to rozmowa do końca prywatna, bo brali w niej udział prezes i wiceprezes kluczowej spółki skarbu państwa (przy okazji Morawiecki jako szef prywatnego banku oferował im wyjazd na zawody tejże Formuły I współsponsorowane przez swoją grupę kapitałową).

Oczywiście, bankier dbający o interesy swojej firmy to w sumie zawodowiec. Premier z przeszłością bankiera to też generalnie nic zdrożnego. Tyle że jeśli ktoś kreuje się na pełnego ludzkich uczuć wrażliwca i niestrudzonego propagatora narodowych sukcesów, a równocześnie mówi to, co powiedział Morawiecki o sprawie Kubicy, to jest po prostu obłudny. Dla elektoratu PiS – co rusz odwołującego się do moralności – powinno to mieć znaczenie. A na razie jakoś nie ma. I to, a nie kłamczuszek Mateusz Morawiecki, jest polskim problemem.

Czytaj także: Taki pisowski Tusk

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Moda na mikromieszkania

Diogenes, grecki filozof, jak wiadomo, z wyboru mieszkał w beczce. Dziś Polacy coraz częściej wybierają mieszkania niewiele od beczki większe. Także z wyboru?

Piotr Sarzyński
15.10.2019
Reklama