Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Jak mogło dojść do tego, że święto zdarzające się raz na sto lat zostało zabrane przez PiS i narodowców?
Okładka nowego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka nowego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Wygląda na to, że z wielkich obchodów rocznicowych stulecia niepodległości zostanie głównie marsz narodowców i odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Ogólnonarodowe święto zamieni się w oficjalną partyjno-rządową imprezę, a reszta społeczeństwa 11 listopada będzie szukała własnych sposobów kultywowania Niepodległej. Jak mogło dojść do tego, że święto zdarzające się raz na sto lat zostało zabrane przez PiS i narodowców? Czym jest dzisiaj ta rocznica, czy czegoś nas uczy, czy też pozostała pustym rytuałem, pod który podkłada się bieżące polityczne treści? Piszą o tym w najnowszej POLITYCE w swoich tekstach Jerzy Baczyński i Rafał Kalukin.

Amerykański historyk Timothy Snyder w rozmowie ze Sławomirem Sierakowskim mówi o tym, jakie szanse dawane przez historię Polska przez te sto lat wykorzystała, a jakie umknęły. Zaś w rubryce „Na własne oczy” opowieść o stulatkach, rówieśnikach niepodległego państwa.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE?

Ponadto: jak się robi biznes na używanej odzieży, o napływie do Polski imigrantów szukających pracy, o nowym, ultraprawicowym prezydencie Brazylii, o prawomyślnych podręcznikach do historii, o tym, dlaczego nasze ptaki nie wrócą z Afryki, o polskim serialu Netflixa, który ma wszystkich zadziwić – „1983” – oraz rozmowa z superkucharzem celebrytą Jamiem Oliverem.

To wszystko i jeszcze więcej w najnowszej POLITYCE. Zachęcam i polecam.

Życzę miłej i inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj