Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Jak mogło dojść do tego, że święto zdarzające się raz na sto lat zostało zabrane przez PiS i narodowców?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Wygląda na to, że z wielkich obchodów rocznicowych stulecia niepodległości zostanie głównie marsz narodowców i odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Ogólnonarodowe święto zamieni się w oficjalną partyjno-rządową imprezę, a reszta społeczeństwa 11 listopada będzie szukała własnych sposobów kultywowania Niepodległej. Jak mogło dojść do tego, że święto zdarzające się raz na sto lat zostało zabrane przez PiS i narodowców? Czym jest dzisiaj ta rocznica, czy czegoś nas uczy, czy też pozostała pustym rytuałem, pod który podkłada się bieżące polityczne treści? Piszą o tym w najnowszej POLITYCE w swoich tekstach Jerzy Baczyński i Rafał Kalukin.

Amerykański historyk Timothy Snyder w rozmowie ze Sławomirem Sierakowskim mówi o tym, jakie szanse dawane przez historię Polska przez te sto lat wykorzystała, a jakie umknęły. Zaś w rubryce „Na własne oczy” opowieść o stulatkach, rówieśnikach niepodległego państwa.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE?

Ponadto: jak się robi biznes na używanej odzieży, o napływie do Polski imigrantów szukających pracy, o nowym, ultraprawicowym prezydencie Brazylii, o prawomyślnych podręcznikach do historii, o tym, dlaczego nasze ptaki nie wrócą z Afryki, o polskim serialu Netflixa, który ma wszystkich zadziwić – „1983” – oraz rozmowa z superkucharzem celebrytą Jamiem Oliverem.

To wszystko i jeszcze więcej w najnowszej POLITYCE. Zachęcam i polecam.

Życzę miłej i inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nasz Wszechświat – jeden z wielu...

Kosmos wydaje się dostrojony w taki sposób, by mogło w nim pojawić się życie. Klucz do zrozumienia, dlaczego tak jest, może być ukryty na zewnątrz Wszechświata.

Michał Różyczka
16.04.2019
Reklama