Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Gronkiewicz-Waltz zatrzymuje Marsz Niepodległości

Zdjęcie z Marszu Niepodległości 11 listopada 2015 r. Zdjęcie z Marszu Niepodległości 11 listopada 2015 r. Piotr Drabik / Flickr CC by 2.0
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji Marszu Niepodległości, który 11 listopada miał przejść ulicami Warszawy.

„Warszawa dość już wycierpiała przez agresywny nacjonalizm” – mówiła prezydent Warszawy, tłumacząc decyzję o zakazie marszu. Dodała, że w czerwcu skierowała pismo do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w sprawie wspólnego zabezpieczenia uroczystości organizowanych w Warszawie 11 listopada. Pismo to zostało zignorowane.

Organizatorzy zakazanego marszu zapewne odwołają się od decyzji Gronkiewicz-Waltz do sądu, a jeśli ten nie uwzględni ich wniosku, to jest bardzo prawdopodobne, że narodowcy i tak przejdą z racami przez Warszawę. Apele o zatrzymanie ich pozostają więc aktualne.

„Bóg, Honor, Ojczyzna”

Tegoroczny Marsz Niepodległości zaplanowany jest na niedzielę i ma odbyć się pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uczestnicy mają się zebrać o godz. 14:00 przy rondzie Dmowskiego, a następnie przejść Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego. Marsz odbywa się co roku 11 listopada, od 2010 r.

W ubiegłorocznym Marszu Niepodległości pod hasłem „My chcemy Boga” według policji wzięło udział 60 tys. osób. Wśród transparentów znalazły się hasła: „Wszyscy różni, wszyscy biali” czy „Europa tylko dla białych”. Media donosiły też o skandowaniu haseł „Sieg Heil”, „Biała siła” czy „Żydzi won z Polski”.

W sprawie Marszu Niepodległości 2017 toczy się śledztwo

Sprzeciw wobec „tolerowania przez władze państwowe zachowań rasistowskich i ksenofobicznych” przyjęła Rada Warszawy. Śledztwo dotyczące publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i wyznaniowych podczas marszu prowadzi warszawska prokuratura okręgowa.

Wczoraj demonstracji środowisk skrajnej prawicy 11 listopada zakazał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, powołując się na opinię policji.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022
Reklama