Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Koniec strajku policjantów, porozumienie z rządem

Policjanci porozumieli się z rządem. Policjanci porozumieli się z rządem. Flickr CC by 2.0
Policjanci dostaną podwyżkę o 655 zł w przyszłym roku i o 500 zł w 2020 r. oraz pełnopłatne nadgodziny. Nie będzie wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

Osiągnięcie porozumienia po kilkunastogodzinnych rozmowach ogłosili w nocy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński i szef policyjnych związków Rafał Jankowski.

Czytaj też: Strajk według policjantów

Koniec protestu

Policjanci protestowali od lipca, w ostatnim okresie masowo przechodzili na zwolnienia. Z tego powodu nie wiadomo było, czy policja będzie w stanie ochronić manifestacje z okazji stulecia odzyskania niepodległości, w tym Marsz Niepodległości w Warszawie.

Podczas nocnej konferencji prasowej Jankowski mówił, że podpisany w czwartek dokument jest „najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować, rozumiejąc wszystkie argumenty rządu”. Jankowski dodał, że zakończyła się akcja protestacyjna policjantów. „Wracamy do służby, będziemy robić to, co umiemy najlepiej, czyli dbać o bezpieczeństwo wszystkich Polaków” – mówił na konferencji.

Minister Brudziński zaapelował do policjantów, żeby jak najszybciej wrócili do pracy.

Czytaj też: Zanosi się na jesień protestów

Podwyżka w 2019 i 2020 r.

O szczegółach porozumienia resort poinformował w komunikacie prasowym. „W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto” – podano w piśmie.

Porozumienie zakłada też, że kolejną podwyżkę o 500 zł brutto będą otrzymywać od 1 stycznia 2020 r.

„Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby – tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny”.

Od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. „Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu” – napisano w komunikacie.

Emerytura po 25 latach

Od 2013 r. funkcjonariuszom, którzy zaczęli służbę od 2012 r. lub później, miała przysługiwać emerytura mundurowa po ukończeniu 55 lat i co najmniej 25 latach służby. Teraz zrezygnowano z tego pierwszego wymogu. „Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.”.

MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i mają co najmniej 25 lat służby.

Reklama
Reklama