Kraj

Kim jest Łukasz Schreiber, nowy minister u premiera

Łukasz Schreiber i premier Mateusz Morawiecki Łukasz Schreiber i premier Mateusz Morawiecki Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Grzegorz Schreiber był sekretarzem stanu w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Został marszałkiem województwa łódzkiego. Na stanowisku w KPRM zastąpił go syn Łukasz.

„Pisowski serial »Dynastia«. Syn przejmuje stanowisko po ojcu w KPRM, syn ministra w Banku Światowym, syn prezes TK i ambasadora w PZU...” – skomentował Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej za rządów PO. „Nie sądziłem, że wróciliśmy do czasów dziedziczenia urzędów” – dodał Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Łukasz Schreiber, poseł do zadań specjalnych

Łukasz Schreiber to poseł do zadań specjalnych. To on ogłosił projekt o podwyżkach dla premiera, ministrów, posłów i o pensji dla pierwszej damy, z którego PiS po dwóch dniach się wycofał. To Schreiber junior liczył głosy pamiętnego wieczoru grudniowego w sali kolumnowej – jak sam mówi – w najtrudniejszym sektorze wyznaczonym dla opozycji. Przedstawiał ustawę zmieniającą zasady wyborów samorządowych i europejskich oraz – ostatnio – nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. To on chodzi do mediów i komentuje bieżącą politykę. Ojciec woli pracować w cieniu i podobno nie lubi mediów. Tymczasem Łukasz Schreiber pełni w Sejmie eksponowane funkcje – jest szefem stałej podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego i wiceprzewodniczącym komisji sportu i turystyki.

Czytaj także: PiS restartuje swoją kampanię

Schreiber junior od zawsze chciał być politykiem

Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik, przyjaciel Grzegorza Schreibera, opowiada, że Łukasz – miał wtedy może 10 lat – zapytany, kim chce zostać, gdy dorośnie, „odpowiedział bez namysłu, że politykiem, co wprawiło mnie i jego rodziców w zdumienie”. – Choć z drugiej strony to zrozumiałe, bo przecież dorastał w domu, w którym polityka i służba państwu były tak ważne. Grzegorz Schreiber był posłem ZChN (1991–93), w 1997 r. znów został posłem (AWS) i dołączył do braci Kaczyńskich, kiedy zaczęli tworzyć PiS. W styczniu 2006 r. został wiceministrem sportu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Posadę wychodził mu dawny kolega z ZChN Michał Kamiński.

Łukasz Schreiber w 2004 r. zaczął działalność w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści. Dwa lata później został asystentem społecznym Kosmy Złotowskiego, wówczas senatora PiS. Zadebiutował w bydgoskiej radzie miasta w 2014 r. Zdobył najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów. Ale rok później zrezygnował z samorządu i jesienią 2015 r. wystartował do Sejmu z Bydgoszczy. Jego znajomi mówią, że miał „najbardziej rozpasaną” kampanię w mieście.

Schreiber junior mówi, że wziął 50 tys. zł kredytu na kampanię, bo jego wielkim marzeniem było zostać posłem. Wcześniej, poza pracą dla polityków PiS, absolwent administracji na bydgoskiej uczelni prowadził z przyjaciółmi antykwariat, ale biznes nie wypalił. – Znam się na kampaniach i wyliczyliśmy, że ta Schreibera musiała kosztować ok. pół miliona złotych, widać, że partia w niego sporo zainwestowała – mówi nam polityk PO.

Czytaj też: Rekonstrukcja rządu? Przyspieszone wybory? Skutki afery

Ojciec wspiera syna

To ojciec ratował syna z opresji, kiedy junior wziął na siebie przedstawienie ryzykownego politycznie projektu o podwyżkach dla polityków. Gdy prezes Kaczyński uciął w Sejmie temat, że żadnych podwyżek nie będzie, towarzyszył mu ojciec Łukasza. Posłowie PiS mówią, że obecność seniora przy prezesie była znacząca. Mieli wspólnie ustalić, jak wyjść z tej kryzysowej sytuacji.

Po katastrofie smoleńskiej relacje prezesa PiS z Grzegorzem Schreiberem zaczęły się zacieśniać. Kaczyński kiedyś wspomniał, że Grzegorz okazał się sprawniejszy, niż się spodziewał, i że dobrze im się rozmawia.

Sam Łukasz Schreiber nie należy do władz PiS, a w Bydgoszczy zalicza się do przeciwników Tomasza Latosa. To personalny konflikt. Sojusznikami młodego Schreibera są inni młodzi posłowie PiS: Marcin Horała, Waldemar Buda i Szymon Szynkowski vel Sęk.

Schreiberowie szachiści

Poglądy Schreibera juniora są zgodne z linią partii. Kilka tygodni temu jego żona jednym tweetem sprowadziła na niego kłopoty. Zamieściła w sieci zdjęcie dziewczyny z tęczową torbą (barwy LGBT) i podpisem: „Won z mojego miasta”. Łukasz Schreiber wyraził ubolewanie z tego powodu. Prezes Kaczyński ceni młodego posła za jego występy medialne. Bywa w TOK FM i TVN24.

Ojciec Grzegorz Schreiber 22 listopada zrzekł się mandatu poselskiego, bo został wybrany na marszałka województwa łódzkiego. W kancelarii premiera w funkcji sekretarza stanu ds. parlamentarnych zastąpi go syn Łukasz. Będzie nadzorował proces legislacyjny na etapie prac parlamentarnych. Chodzi o to, aby posłowie nie zaskakiwali rządu jakimiś poprawkami zgłaszanymi w Sejmie.

Łukasz Schreiber przejął po ojcu miłość do szachów. Gra od piątego roku życia. Kiedy dorastał, wytrzymywał nawet siedmiogodzinne rozgrywki. Jako 10-latek zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Już od dawna ogrywa ojca. Schreiber mówi, że pasja nauczyła go myśleć trzy kroki naprzód. Ale i tego, że po największej przegranej można się odrodzić, a po największej wygranej nie można popadać w pychę. Kiedy pytamy ważnych polityków PiS o najlepiej zapowiadającego się posła debiutanta, to wskazują właśnie Schreibera juniora.

Czytaj też: PiS próbuje wyciszyć KNF za pomocą sądu

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019
Reklama