Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego wydania POLITYKI Okładka nowego wydania POLITYKI Polityka
Co nie wyszło? Dlaczego misja Morawieckiego, witanego rok temu z życzliwością nawet przez część „niePiSu”, idzie tak opornie?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIPolityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Mija rok premierostwa Mateusza Morawieckiego. Jego przyjście na miejsce Beaty Szydło miało być dla obozu władzy prawdziwym turbodoładowaniem, wejściem w nowy etap zmian, przyspieszeniem modernizacji kraju. Tak było w teorii, a w praktyce rządy Morawieckiego sprowadziły się głównie do płomiennych przemów, łagodzenia kryzysów, pogłębienia się konfliktu z Unią Europejską, popsucia relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Co nie wyszło? Dlaczego misja Morawieckiego, witanego rok temu z życzliwością nawet przez część „niePiSu”, idzie tak opornie? W najnowszej POLITYCE o roku Morawieckiego pisze Rafał Kalukin, przyglądając się dorobkowi premiera i konfrontując go z planami i obietnicami.

  • Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki piszą o Zbigniewie Ziobrze, jak się okazuje, ministrze nie do ruszenia, mimo że wiele kłopotów rządu zaczęło się w resorcie sprawiedliwości – dlaczego tak się dzieje, skąd się bierze siła i nietykalność Ziobry?
  • Joanna Solska pisze o tym, jak skarbówka, aby ratować przeciążony wydatkami budżet, wzięła się za „strzyżenie” ludzi i firm.
  • Joanna Cieśla opisuje walki rodziców o dzieci po rozwodach na kanwie głośnego przypadku z Warszawy, w którym ojciec czterolatka dokonał rozszerzonego samobójstwa, trując siebie i syna.
  • Juliusz Ćwieluch opowiada historię tzw. małpek, małych butelek z wódką, które pojawiły się masowo na półkach polskich sklepów 10 lat temu i, zdaniem wielu ekspertów, przyczyniły się do zwiększonego spożycia alkoholu, które dorównuje już rekordom z czasów PRL.
  • Edyta Gietka szkicuje sylwetkę byłego burmistrza Wadowic, ateisty w rodzinnym mieście Jana Pawła II, któremu w ostatnich wyborach samorządowych nie udała się reelekcja.

I jeszcze: o świetnej koniunkturze na dzieła sztuki, o prezydencie Trumpie szantażującym dolarem, o Justynie Kowalczyk, która szuka swojej następczyni, o miastach samowystarczalnych energetycznie oraz o sir Davidzie Attenborough, słynnym przyrodniku, gościu szczytu klimatycznego, który przestrzega świat przed niszczeniem naturalnego środowiska.

Polecam też zapoznanie się z tegorocznymi nominacjami do Paszportów POLITYKI.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama