Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Władza szyje sędziom buty

Grillowania sędziów ciąg dalszy

Sąd Okręgowy w Krakowie – choinka z bombkami z napisem „Konstytucja”. Sąd Okręgowy w Krakowie – choinka z bombkami z napisem „Konstytucja”. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
To, co rzecznicy dyscyplinarni robią sędziom, można uznać za mobbing, nadużycie władzy i wpływanie na czynności sądu.
Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie w koszulkach z napisem „Konstytucja”.Twitter Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie w koszulkach z napisem „Konstytucja”.

Już 11 sędziów weszło w tryby pisowskiego postępowania dyscyplinarnego – dlatego że odwoływali się do konstytucji i prawa europejskiego i z powodu publicznych wypowiedzi na ten temat. Ale im bardziej PiS ciśnie, tym sędziowie mniej się boją. Im silniej PiS zwalcza niezawisłość – tym bardziej ją podkreślają.

PiS zabrania przywoływania konstytucji? Ubierają się w koszulki z napisem „Konstytucja” lub tworzą „literadę” z napisem „Konstytucja” pod Muzeum Polin, gdzie właśnie odbywa się II Kongres Praw Obywatelskich zorganizowany przez RPO. W Sądzie Okręgowym w Krakowie ubierają choinkę w bombki z „Konstytucją”. Na wizytówkach na stole sędziowskim umieszczają naklejkę „Konstytucja” (Wydział Karny Sądu Okręgowego w Rzeszowie). I wysyłają na adres nowej Krajowej Rady Sądownictwa kartki świąteczne z życzeniami przestrzegania konstytucji, z logo „KonsTYtucJA” na rewersie. Takich kart rozeszło się 10 tys.

Pisowska Krajowa Rada Sądownictwa przesłuchuje sędziów, którzy na otwartych spotkaniach dyskutują z ludźmi o konstytucji i sądownictwie? Sędziowie ślą do KRS donosy na samych siebie: że też mówili o konstytucji.

„To, co obserwujemy w ostatnim czasie, te niezwykłe demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, że środowiska sędziowskie są zepsute” – ocenił w TVP prezydent Andrzej Duda. Zepsucie konstytucyjne rzeczywiście się szerzy.

Uchwała „gaciowa”

W grudniu nowa KRS wydała uchwałę nazwaną przez sędziów „gaciową”, bo dotyczy sposobu ich ubierania się poza salą sądową. Rada, powołując się na prawo interpretowania Zbioru Zasad Etyki Sędziowskiej, uznała, że „zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego” jest „publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną”.

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza szyje sędziom buty"
Reklama