Kraj

Zagranica o zamachu na Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz Paweł Adamowicz Adam Chełstowski / Forum
Europejscy politycy przesyłają wyrazy solidarności. Artykuły o wydarzeniach w Gdańsku ukazały się w największych światowych mediach.

Zamach na prezydenta Gdańska odbił się szerokim echem na świecie. Solidarność z Pawłem Adamowiczem wyrażali europejscy politycy.

„Jestem wstrząśnięty brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Modlę się i mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Wspaniały przywódca, który troszczy się o mieszkańców Gdańska” – napisał po polsku na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Holender jest znany z zaangażowania w polskie sprawy, reprezentował Komisję Europejską w kwestiach związanych z przestrzeganiem zasad praworządności w naszym kraju i ze zmianami dotyczącymi sądownictwa.

Były premier Belgii i lider europejskiej frakcji liberałów ALDE Guy Verhofstadt napisał: „Jestem zasmucony wiadomością o ataku na prezydenta Gdańska i mam nadzieję, że z tego wyjdzie. Moje myśli są z jego rodziną, zwolennikami i miastem, któremu przewodzi”.

Także burmistrz Londynu Sadiq Khan opublikował tweeta: „Jestem zszokowany wiadomością o ataku na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, dziś wieczorem. Przesyłam najlepsze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia i wyrazy solidarności z miastem, któremu przewodzi, jego rodziną i sympatykami”.

O zamachu pisały już w nocy największe brytyjskie media, w tym publiczna BBC, obszerny artykuł ukazał się w „Guardianie”. „Adamowicz jest potężnym liberalnym głosem w kraju, który jest rządzony od 2015 r. przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość. W kraju i za granicą jest znany jako oddany obrońca praw osób LGBT, migrantów i uchodźców w czasie, gdy rosły nastroje antyimiganckie” – napisał warszawski korespondent tej gazety Christian Davies. „Jestem Europejczykiem, więc z natury jestem otwarty. Gdańsk jest portem i zawsze musi służyć jako schronienie przed morzem” – dziennik cytuje wywiad z Adamowiczem z 2016 r.

BBC o zamachu na AdamowiczaPolitykaBBC o zamachu na Adamowicza

Korespondent „Guardiana” w Polsce zwraca uwagę na inny aspekt wydarzeń w Gdańsku: „Od jakiegoś czasu mnie to martwiło: poziom bezpieczeństwa podczas tego rodzaju publicznych imprez jest skandalicznie niski/nieistniejący. Podczas marszu niepodległości zostałem ustawiony tuż przy prezydencie Dudzie, bez sprawdzania torby czy przepustki, niczego. Bezpieczeństwo nie było traktowane serio”.

Depesze agencji Associated Press na temat zamachu opublikowały największe amerykańskie media, w tym dzienniki „New York Times” i „Washington Post” oraz telewizje CNN i Fox News. Artykuły agencyjne ukazały się w największych dziennikach we Francji „Le Monde”, „Le Figaro” czy „Liberation”.

Artykuł w niemieckim „Frankfurter Allgemeine Zeitung”PolitykaArtykuł w niemieckim „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

O ataku na prezydenta Gdańska informowały też niemieckie gazety. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” opublikował w internecie dwa artykuły: bezpośrednio po zamachu i rano po operacji Adamowicza. „Raniony kilka razy nożem prezydent Gdańska musiał być reanimowany. Po pięciogodzinnej operacji lekarze wciąż martwią się o jego życie” – napisał dziennik.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama