Kraj

Ziobro nie gwarantuje bezstronności śledztwa ws. morderstwa Pawła Adamowicza

Zbigniew Ziobro Zbigniew Ziobro mat. pr.
Żadne śledztwo w Polsce, którym interesuje się władza polityczna, nie zasługuje na zaufanie co do jego rzetelności, odkąd prokuraturą rządzi Zbigniew Ziobro.

Śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza obejmie także sprawę zabezpieczenia imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Naszą rolą i moją jako prokuratora generalnego jest zapewnić, aby w tej sprawie było prowadzone rzetelne, profesjonalne śledztwo” – zapowiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Stronnicza prokuratura Zbigniewa Ziobry

Oczywiście trzeba zbadać zabezpieczenie imprezy. Tyle że żadne śledztwo w Polsce, którym interesuje się władza polityczna, nie zasługuje na zaufanie co do jego bezstronności i rzetelności, odkąd prokuraturą rządzi Zbigniew Ziobro i odkąd obowiązuje prawo, które daje mu pełną władzę nad każdym śledztwem i każdym prokuratorem. Zaczęło się od śledztwa w sprawie niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego na polecenie Beaty Szydło. Zmieniono bodaj pięciu prokuratorów, zanim uzyskano decyzję prokuratury oczekiwaną przez kierownictwo polityczne.

W sprawie wypadku premier Szydło prokuratorzy także usiłowali stawić opór poleceniu, że jedynym winnym jest kierowca seicento. Trzech prokuratorów poprosiło o wyłączenie ich z tego śledztwa, a postanowienie o zamknięciu sprawy bez badania roli kierowcy z BOR podpisał ich przełożony. Śledztwo w sprawie głosowania „kolumnowego” w Sejmie umorzono mimo nakazu prowadzenia go przez sąd, mimo doniesienia sądu o składaniu fałszywych zeznań przez kilkudziesięciu polityków PiS z premierem i ministrami na czele. I mimo zeznań innych posłów PiS potwierdzających, że posłom opozycji celowo uniemożliwiano udział w głosowaniu i składanie wniosków formalnych.

TVP zrzuciło odpowiedzialność na WOŚP

Telewizja rządowa już sugeruje, że były nieprawidłowości w zabezpieczeniu imprezy, a więc winny jest organizator, czyli Jerzy Owsiak. Nie ma możliwości, by jakikolwiek prokurator działał dziś w sposób niezależny. Odebrało mu tę możliwość prawo o prokuraturze napisane na zamówienie Zbigniewa Ziobry i uchwalone przez PiS.

Polska prokuratura jest tak wiarygodna i bezstronna jak Zbigniew Ziobro. Zapewnienie Ziobry, że osobiście dopilnuje rzetelności i wiarygodności w tej sprawie, jest symboliczne.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną