Kraj

Serce dla narwańca

Jurek Owsiak: love & hejt

Owsiak drażni swoim estetycznym i językowym nonkonformizmem. Owsiak drażni swoim estetycznym i językowym nonkonformizmem. Tomasz Adamowicz / Forum
Jurek Owsiak po pięciodniowej abdykacji powrócił na stanowisko prezesa WOŚP. Co w nas, Polakach, siedzi, że i o szalony entuzjazm, i o niepohamowaną nienawiść wobec niego tak łatwo?
Głównym powodem, dla którego Orkiestra budzi tak powszechny entuzjazm, jest jej pozasystemowość.Mateusz Włodarczyk/Forum Głównym powodem, dla którego Orkiestra budzi tak powszechny entuzjazm, jest jej pozasystemowość.

Jego przedsięwzięcie – naznaczone od 13 stycznia 2019 r., pewnie już na zawsze, tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska – niezmiennie od 27 lat wyzwala silne emocje. Od tych najbardziej pozytywnych, prowadzących do aktów wielkoduszności i zbiorowych uniesień, po zajadłą nienawiść. Dlaczego właśnie Owsiak? Dlaczego Wielka Orkiestra? Co to mówi o społeczeństwie, w którym teraz już 65-letni autor muzycznych audycji radiowych i telewizyjnych o niebanalnych tytułach („Brum”, „Kręcioła”, „Rockendrollowa Jazda bez Trzymanki”), człowiek w czerwonych spodniach i okularach oraz zazwyczaj krzykliwym T-shircie własnego projektu, jest w Polsce zarazem bohaterem i autorytetem, ale i ofiarą bezustannej kanonady słownej, obliczonej na jego moralne i cywilne unicestwienie?

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Polska po zamachu; s. 17
Oryginalny tytuł tekstu: "Serce dla narwańca"

Czytaj także

Ja My Oni

Ula: Zaczęło się od typowego lesbijskiego zauroczenia

Przyjechałam do Łodzi z małej wioski w 1983 r. Do liceum. Moją trzecią fascynacją była koleżanka z bursy. W bursie to nie mogło się rozwinąć (nocą panie robiły nam naloty, z zaglądaniem pod kołdry).

Edyta Gietka
18.08.2020