Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Testament Pawła Adamowicza

Testament prezydenta Gdańska

Gdańsk pod rządami Pawła Adamowicza stał się liderem we wdrażaniu innowacyjnej polityki miejskiej, wyróżniającym się nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Gdańsk pod rządami Pawła Adamowicza stał się liderem we wdrażaniu innowacyjnej polityki miejskiej, wyróżniającym się nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Kto był wśród gdańszczan w te dni, widział, jak łączy ich smutek i jednocześnie obywatelska duma z miasta „najwspanialszego na świecie”.Łukasz Dejnarowicz/Forum Kto był wśród gdańszczan w te dni, widział, jak łączy ich smutek i jednocześnie obywatelska duma z miasta „najwspanialszego na świecie”.

„Nie można poszukiwać sensu tej śmierci, ale można sprawić, żeby taka śmierć przyniosła pozytywny owoc” – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas nadzwyczajnej sesji Związku Miast Polskich. Kilkuset samorządowców zebrało się w przeddzień pogrzebu Pawła Adamowicza w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wspominali zamordowanego przyjaciela i kolegę. To tam właśnie z pełną mocą padło wyrażenie „Testament Pawła Adamowicza” jako rodzaj przesłania i zobowiązania wynikającego z tragicznej śmierci.

Aleksandra Dulkiewicz, najbliższa współpracowniczka Adamowicza, wiceprezydentka kierująca obecnie miastem, przedstawiła ideę, z którą zamordowany prezydent nie zdążył się szerzej podzielić – niech samorządowcy wezmą na siebie przygotowanie 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., bo na obóz rządzący liczyć nie można. A to przecież wtedy rozpoczął się proces budowania nowej polskiej demokracji i jej ustrojowego filaru – samorządu terytorialnego.

Nie chodzi tylko o świętowanie historii, lecz o podjęcie kluczowego dla Polski wyzwania: jak w oparciu o samorząd i lokalne wspólnoty obronić i przywrócić poszanowanie dla norm demokratycznych, wyrugować z przestrzeni publicznej język nienawiści, a konflikt polityczny wyradzający się w wojnę przekształcić w cywilizowany spór i debatę.

Paweł Adamowicz przekonywał, że gdy władza centralna sprzeniewierza się normom praworządności, solidarności i szacunku dla innych, obowiązkiem miast takich jak Gdańsk jest wierność tym normom. W praktyce oznaczało to rozwijanie programu integracji uchodźców i imigrantów, szacunku dla mniejszości kulturowych i seksualnych czy poszukiwanie nowych form obywatelskiego zaangażowania mieszkańców w sprawy wspólnoty. W efekcie Gdańsk stał się liderem we wdrażaniu innowacyjnej polityki miejskiej, wyróżniającym się nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Polska po zamachu; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Testament Pawła Adamowicza"
Reklama