Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS stoi tam, gdzie był w 2015 r. Wyborcy są gdzie indziej

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS. Jarosław Kaczyński na konwencji PiS. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Partia władzy rozdawnictwem próbuje przykryć brak pomysłów. Rodzice, emeryci, młodzi i rolnicy – wszyscy dostaną pieniądze, i to jeszcze przed wyborami.

Konwencja PiS miała pozwolić partii władzy przejść do ofensywy. Obóz rządzący od kilku miesięcy ma bowiem problemy i stracił inicjatywę na scenie politycznej. Od późnej jesieni jedna za drugą zaczęły wybuchać afery i skandale, w KNF, w NBP czy wreszcie „taśmy Kaczyńskiego”. Pod naciskiem Unii Europejskiej PiS musiał się wycofać z najbardziej radykalnych rozwiązań w sądownictwie, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych – z absurdalnej nowelizacji ustawy o IPN. Szczyt irański w Warszawie tylko nas skłócił z partnerami z Europy i Izraela.

Czytaj też: Dlaczego Joachim Brudziński startuje w eurowyborach

Większość wymyka się z rąk

Sama sytuacja na scenie politycznej też zaczęła się układać nie po myśli PiS. Całkiem przyzwoity debiut zaliczyła Wiosna Roberta Biedronia, która w sondażach notuje kilkunastoprocentowe poparcie. Reszcie partii opozycyjnych udało się w końcu połączyć w Koalicję Europejską, która w niektórych badaniach zagroziła pozycji PiS. We wszystkich sondażach widać, że w takiej konfiguracji sceny politycznej PiS nie ma szans na utrzymanie samodzielnej większości – albo nawet większości w ogóle.

Warszawska konwencja PiS miała odwrócić ten trend i z tej perspektywy należy ją oceniać. Miała pokazać „nowe, śmiałe pomysły” obozu władzy, który musiał się określić na nowo, bo widać, że polityczna efektywność dotychczasowych idei już się wyczerpała. W polityce nie ma takiej kategorii jak „wdzięczność”. Wyborcy dostali od PiS to, czego potrzebowali trzy lata temu, ale teraz (także pod wpływem zmian wywołanych rządami PiS) najwyraźniej mają inne potrzeby.

Czytaj też: Czy wyborcy PiS mają dokąd odejść

Zagraj to znowu, Sam

Jak w takich warunkach ocenić konwencję PiS? Nie najlepiej. Obóz władzy uznał, że po pierwsze, Polacy lubią te piosenki, które już znają, więc zagra je jeszcze raz. Po drugie, będzie wprawdzie to samo, ale więcej. Przed wyborami rząd spróbuje zalać nas pieniędzmi. Rodzice dostaną 500+ na każde dziecko, emeryci – 1,1 tys. zł „trzynastki”, młodzi – zwolnienie z PIT, mieszkańcy prowincji – pekaesy, a wszyscy – niższe koszty uzyskania, także w PIT. Rolnicy też coś dostaną, po prostu PiS wykąpie nas w gotówce i co ważne – jeszcze przed wyborami.

PiS chce tymi fontannami pieniędzy ukryć fakt, że nie bardzo ma pomysł, co robić dalej. Mateusz Morawiecki naśmiewał się, że PiS tak szanuje opozycję, że realizuje jej postulaty. W tym żarcie było jednak dużo więcej, niż premier chciał przyznać. Otóż te nowe, wspaniałe pomysły rządu już wcześniej zostały sformułowane przez tę opozycję. O 500+ na pierwsze dziecko i „trzynastce” dla emerytów mówił Grzegorz Schetyna, o autobusach w każdym powiecie – Robert Biedroń.

Polscy politycy już tak się zapętlili w socjalnych obietnicach, że PiS zrzyna z pomysłów opozycji, które z kolei są próbą kopiowania pomysłów PiS z poprzedniej kampanii.

Czytaj też: Na eurowybory koalicja wokół Platformy

To nie takie proste

Kluczowe pytanie brzmi: czy wyborcy to kupią? Możliwe, że kupią, że przemówi do nich gotówka w portfelu. Ale gdyby polityka była taka prosta, to żaden rząd nigdy nie oddałby władzy. Wystarczyłoby dosypać wyborcom trochę (no dobra, w tym wypadku dużo) kasy i pozgapiać odrobinę od opozycji. Ale jest inaczej – parafrazując słowa prezesa Kaczyńskiego – PiS stoi tam, gdzie stał w 2015 r., a wyborcy już stoją gdzie indziej.

Reklama
Reklama